Prezidentova hra s důchody a omyly právníka Jana Kysely

0
<strong>Prezidentova hra s důchody a omyly právníka Jana Kysely</strong>
Advokát Zdeněk Koudelka Foto: Eva Paseková

Pražský právník prof. Jan Kysela, blízký prezidentovi Petru Pavlovi, ve snaze hájit dvojaký postoj prezidenta k snížení valorizace důchodů, který ji podepsal a zároveň vyjádřil vůli zákon jako protiústavní navrhnout zrušit Ústavnímu soudu, uvedl nepravdivé výroky v rozhovoru pro Echo24.cz.

Rozhovor s ním vedl Jan Hrdlička a byl zveřejněn pod názvem: Pavel chce napadnout zákon, který sám podepsal. „Není to neobvyklé, udělal to už i Havel“ (Echo24.cz 17. 3. 2023). V rozhovoru ve spojení s návrhy prezidenta Ústavnímu soudu Jan Kysela uvedl: „…protože Václav Klaus za těch 10 let napadl jeden nebo dva zákony“. Pravda je, že Václav Klaus navrhl Ústavnímu soudu zrušení jen části jednoho
zákona o soudech, když Ústava hovoří o místopředsedech Nejvyššího soudu,
zatímco zákon uváděl jen jednoho místopředsedu. Ještě před rozhodnutím soudu
tuto neústavnost napravil Parlament sám a Ústavní soud řízení zastavil.

Významnější je jeho tvrzení ve snaze obhájit postup Petra Pavla, že tak postupoval i Václav Havel při novele volebního zákona, přičemž Kysela uvedl: „Václav Havel tehdy podepsal novelu volebního zákona proto, aby se co nejdříve ocitla ve sbírce a on ji mohl taky co nejdříve napadnout. Byl přesvědčen o tom, že ten zákon je obsahem protiústavní a chtěl, aby do toho soud řízl s předstihem před volbami, které se vždy nějaké blíží.“. Pravda je však jiná. Novelu volebního zákona č. 204/2000 Sb. navrhl zrušit Ústavnímu soudu Václav Havel 7. 7. 2000, šlo o reformu voleb do Poslanecké sněmovny na základě tolerančního patentu v rámci opoziční smlouvy sociální demokracie a ODS, přičemž však Václav Havel tuto novelu neúspěšně vetoval 26. 6. 2000 a jeho veto bylo přehlasováno 10. 7. 2000. Václav Havel jednal jednoznačně a protiústavní zákon vetoval a následně podal návrh Ústavnímu soudu.

Jan Kysela naopak neuvedl, že prezident Václav Havel podepsal zákon o soudech v roce 2002, jenž považoval za neústavní, a navrhl úspěšně zrušení jeho části Ústavnímu soudu. Ale situace byla zásadně odlišná od současné snížené valorizace důchodů. Pro zákon o soudech hlasovaly všechny politické strany v Poslanecké sněmovně a proti byl jen jeden poslanec Václav Krása. Havel zákon podepsal s tím, že jeho veto nemá šanci na úspěch, a podpis umožnil, aby byl zákon vyhlášen a mohl jej rychle napadnout u Ústavního soudu. Navíc nesouhlasil jen s malou částí zákona o soudech.

Petr Pavel podepsal zákon, který obsahoval jen snížení důchodů, nic jiného, za jiné situace. I vláda uváděla, že musí být změna ve Sbírce zákonů nejpozději do 22. března 2023, přitom byl vůči návrhu odpor celé opozice. Petr Pavel mohl využitím své 15 denní lhůty pro veto zákona zabránit přijetí zákona, protože jeho lhůta pro veto končila až 24. března 2023, kdy by již muselo být vydáno nařízení vlády o nesnížené valorizaci důchodů. Svým vetem 22., 23., či 24. března mohl snížení valorizace důchodů znemožnit.

Zdeněk Koudelka

Previous article Příprava zákona o omezení šíření obsahu ohrožujícího národní bezpečnost online
Next article Platformy online a právní otázka cenzury
Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, PhD. je doktor práva v oboru ústavní právo a politologie, advokát. V letech 1998 – 2006 byl poslancem za ČSSD, od roku 2006 do roku 2011 pak náměstkem nejvyšší státní zástupkyně pro legislativu a mezinárodní vztahy. V roce 2009 byl jmenován docentem a v letech 2011 až 2013 působil jako náměstek ředitele Justiční akademie v Kroměříži. Je členem redakčních rad prestižních právnických publikací a autorem odborné právnické literatury. Přednáší na katedře ústavního práva a politologie právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 2014 je advokát. Veřejně se přihlásil k myšlenkám hnutí Trikolóra.