Řecká židovská obec žene Německo před Evropský soud pro lidská práva (ESLP) kvůli 70 let starým událostem z doby holocaustu. Od Německa také chtějí vrátit výkupné, které tehdy zaplatili německým okupantům za propuštění desetitisíců Židů pracujících jako otroci.
Tisíce židovských mužů ve věku od 18 do 45 let byly odvedeny v roce 1942 nacisty na nucené práce na stavbách po celém Řecku. Všichni však nakonec skončili v táborech smrti. Řecko bylo Němci okupováno od roku 1941. Židé jako otroci stavěli silnice a opravovali železnice v krutých podmínkách, v jejichž důsledku během prvních tří měsíců každý osmý zemřel.
Obec pak uzavřela s místním nacistickým velitelem dohodu a zaplatila 1,9 miliardy drachem, v přepočtu 50 milionů eur, za jejich propuštění. Krátce na to však šli všichni židé do transportu. Koncentrační tábor přežilo jen několik z nich. V táborech smrti bylo zavražděno 96% Židů z Thessalonik, celkem 50 tisíc lidí. První transport do koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau byl vypraven 15. března 1943 ze starého nádraží v Thessalonikách.
Podle reprezentanta soluňské obce Davida Saltiela si nikdo nedovede představit něco tak strašného a neuvěřitelného: obec zaplatila vysoké výkupné za své muže, ti byli propuštěni z otroctví, aby byli obratem vlaky odvezeni do Auschwitzu. Astronomickou částku výkupného na záchranu vlastních lidí získali Židé prodejem veškerých majetků a z darů z Řecka i ze zahraničí.
Obec uplatňuje prostřednictvím řeckých soudů právo na vrácení výkupného za své členy od roku 1997. Po šestnácti letech Nejvyšší soud Řecka rozhodl, že je v dané věci nepříslušný.
Irena Válová