Téměř polovina Čechů ve věku nad 65 let se setkala s nějakou formou on-line podvodu. Čtyři procenta oslovených se přitom nějakým druhem podvodu nechala oklamat. V testu, v němž měli senioři rozpoznat on-line podvod od pravdivé informace, v některých případech obstála jen necelá třetina. Vyplývá to z průzkumu projektu Neviditelní, který provedl mezi více než 500 seniory nad 65 let.
Podle studie agentury AMI Digital už lidé mezi 60 až 79 lety dávno nejsou jen pasivními uživateli technologií. Mobilní telefon, notebook nebo tablet jsou pro ně každodenní samozřejmostí. Mobil pro přístup na sociální sítě používá 72 procent seniorů, 61 procent využívá notebook, více než polovina klasický stolní počítač a čtvrtina se na sítě hlásí z tabletu.
Přibližně 17 procent seniorů je podle analytika Evropy v datech Tomáše Odstrčila i na sociálních sítích. „Mobilní telefon vlastní podle dat z roku 2024 zhruba 97 procent českých seniorů, bezmála polovina z nich už dokonce zanevřela na tlačítkové mobily ve prospěch těch dotykových a internetem v mobilu se v této populaci vybavili dva z pěti Čechů,“ dodal.
S rostoucím zapojením do digitálního světa ale roste také riziko, že se senior stane obětí on-line podvodu. „Podvodníci zaměřující se na seniory stále zdokonalují své taktiky, jako jsou falešné investiční nabídky s vysokými výnosy, technologická podpora řešící neexistující problémy nebo emotivní manipulace zneužívající důvěry a ochoty pomoci. Kromě základní obezřetnosti doporučujeme seniorům aktivovat dvoufaktorové ověřování u všech důležitých účtů a nastavit si pravidelné kontroly transakcí s pomocí rodinných příslušníků,“ uvedl Libor Nádvorník ze společnosti Mailkit.
Mohlo by vás zajímat
Nejohroženější skupina
Starší lidé jsou podle datového ředitele Creative Docku Adama Hanky nejohroženější skupinou, kterou si internetoví podvodníci často vybírají jako snadný cíl, protože spoléhají na jejich důvěřivost a menší zkušenost s digitálními technologiemi.
„Mezi nejčastější triky patří falešné e-maily nebo telefonáty, kde se útočníci vydávají za vnuky, bankéře nebo pracovníky technické podpory. Oběťmi těchto podvodů se ale stále častěji stávají i digitálně zdatnější osoby. Cílem těchto útoků se může stát opravdu každý. Útočníci volí kombinaci psychologického a časového nátlaku, okopírování cizí identity, například nadřízeného, a pokročilých nástrojů umělé inteligence, které dokáží zmást i digitálně velmi vzdělané lidi. Důležité je šířit osvětu, mluvit s rodiči a prarodiči o rizicích a společně si ukazovat, jak takové podvody vypadají,“ dodal Hanka.
Podle průzkumu projektu Neviditelní si přesto mnozí senioři v technologiích věří, například 12 procent se považuje za zkušené uživatele, kteří ovládají pokročilé funkce a aplikace a umí si poradit s nastavením i běžnými technickými problémy. Dalších 37 procent, převážně mužů a vysokoškoláků, se označuje za pokročilé začátečníky, kteří umí pracovat s aplikacemi, instalovat software a řešit základní potíže.