Přijetí paktu o migraci a azylu cestou poslaneckého návrhu zákona bez připomínkového řízení, bez projednání ve výborech sněmovny a bez řádné diskuse je unáhlený, nevhodný a vysoce problematický postup. Uvedl to dnes zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm. Varuje před tím a vyzývá poslance k diskusi.
„Považuji za unáhlené a nevhodné, aby se natolik obsáhlá a závažná změna právní úpravy realizovala narychlo a bez patřičné diskuse a zapojení široké veřejnosti, odborníků a dalších aktérů, kteří hrají roli při uplatňování cizinecké legislativy,“ uvedl dnes ve veřejném prohlášení zástupce ombudsmana.
Za této situace podle něho logicky hrozí, že „výsledek bude krajně nedomyšlený a vysoce problematický“. „Před tím musím se vší zodpovědností varovat a vyzvat zákonodárce, aby prostor pro potřebnou diskusi zachovali,“ uvedl dále Vít Alexander Schorm.
Vnitro potvrdilo, že jde o migrační pakt
O postupu, kterým má být schvalována novela azylového zákona, jejíž součástí má být migrační pakt, Česká justice už informovala. Návrh ale stále není veřejně přístupný, ačkoli ho má sněmovna začít projednávat v polovině dubna. Ministerstvo vnitra na dotaz České justice potvrdilo, že součástí novely je migrační pakt.
„Návrh vybírá z Paktu o migraci a azylu ta opatření, která považujeme za efektivní a která přinášejí zvýšení efektivity stávajícího systému. Jde například o zrychlení azylového řízení a soudních procesů v případech odvolání proti rozhodnutí o azylu, rychlejší vyhošťování cizinců, kteří nemají právo setrvat na území Česka, nebo detenci na vnější hranici,“ uvedla už minulý týden pro Českou justici Hana Malá
Mohlo by vás zajímat
Na dotaz České justice, kdy bude návrh veřejný, Hana Malá odpověděla: „Text návrhu bude projednán s opozicí, poté bude zveřejněn.“
Koaliční poslanci záměr oznámili tiskovou konferencí
Jak dále upozorňuje zástupce ombudsmana, Česká republika má povinnost přijmout do českého právního systému Pakt o migraci a azylu, který komplexně upravuje jednotná pravidla azylového řízení v Evropské unii. Skupina koaličních zákonodárců však oznámila „záměr reformu provést cestou poslaneckého návrhu zákona, tedy bez připomínkového řízení“.
„Podle předkladatelů zákona, kteří jeho podobu oznámili 7. března na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně, se tak mají snížit standardy pro žadatele o mezinárodní ochranu, zrychlit vyhošťování a soudní řízení,“ připomíná zástupce ombudsmana.
Konzorcium: Postup je zcela nepřijatelný
Záměr vládní koalice předložit návrh na zpřísnění azylové a migrační politiky formou poslanecké iniciativy kritizovalo už minulý týden konsorcium nevládních organizací
Předložení návrhu formou poslanecké iniciativy znamená obcházení klíčových fází legislativního procesu, meziresortního připomínkového řízení, hodnocení dopadů a stanoviska Legislativní rady vlády, varuje konsorcium.
„Takový postup je u témat týkajících se lidských práv zcela nepřijatelný,“ uvedla ředitelka konsorcia Andrea Krchová. Rovněž fakt, že poslanci v návrhu žádají kolegy poslance odsouhlasit novelu ve zrychleném čtení, je varující. Takový postup znemožňuje podávání pozměňovacích návrhů i řádné projednání ve výborech, upozornila Krchová.