Ministerstvo spravedlnosti dnes zveřejnilo výroční zprávu o ochraně oznamovatelů za rok 2024. Úřad přijal 156 oznámení, z nichž 59 splnilo podmínky zákona. Zkontrolováno bylo 98 subjektů státní správy a 132 obcí. Z trestných činů bylo oznámeno nejvíce majetkových, celkem třináct. Typickým oznamovatelem je zaměstnanec v pracovně právním poměru.
Zpráva podle ministerstva spravedlnosti shrnuje nejen počet a charakter přijatých oznámení, ale i výsledky kontrol, přestupkového řízení a vzdělávacích aktivit. Ve výroční zprávě předkládá podrobné statistiky, grafy a tabulky – to vše důsledně anonymizované. Jedná se již o druhou výroční zprávu, kterou ministerstvo vydává. Zpráva o ochraně a činnosti oznamovatelů za rok 2024 je zde.
„Ministerstvo spravedlnosti funguje jako vnější oznamovací kanál. Během roku 2024 jsme prostřednictvím externího oznamovacího systému přijali celkem 156 oznámení, z nichž 59 splnilo podmínky podle zákona o ochraně oznamovatelů a současně se nejednalo o oznámení zcela zjevně neopodstatněná,“ uvádí vrchní ředitel sekce koordinace tvorby právních předpisů a prevence korupce Michal Franěk a dodává, že „oznamovaná protiprávní jednání se nejčastěji týkala podezření na trestné činy, závažné přestupky a porušení zákona o ochraně oznamovatelů.“
„Typickou kategorií oznamovatele je zaměstnanec v základním pracovně-právním vztahu. Je to zčásti proto, že to je vůbec nejpočetnější kategorie potenciálních oznamovatelů. Oznamovatelé využívají téměř výhradně písemnou formu podávání oznámení, na ministerstvo bylo podáno jedno oznámení osobně a jedno telefonicky,“ vysvětluje ředitel Odboru střetu zájmů a boje proti korupci Jiří Kapras.
Mohlo by vás zajímat
Oznamovaná protiprávní jednání spadala do následujících kategorií:
- má znaky trestného činu (20);
- má znaky přestupku, za který jakýkoliv zákon stanoví sazbu pokuty, jejíž horní hranice je alespoň 100 000 Kč (27);
- porušuje zákon o ochraně oznamovatelů (33);
- porušuje jiný právní předpis nebo předpis Evropské unie (1).
Co se týče nápadu oznámení, pokud jej srovnáme s loňským rokem, je víceméně na stejné úrovni.
Typy oznamovaného protiprávního jednání v relevantních oznámeních:
- Z trestných činů byly nejčastěji oznamovány
- TČ proti majetku (8),
- TČ proti svobodě a právům na ochranu osobnosti, soukromí a listovního tajemství (8),
- TČ hospodářské (5).
- Z přestupků byly nejčastěji oznamovány
- přestupek přijetí nebo umožnění přijetí odvetného opatření (14),
- nezajištění vyrozumění o přijetí oznámení nebo o výsledcích posouzení oznámení (11),
- nezajištění možnosti podat oznámení (10),
- neuveřejnění informací o oznamovaní (10),
- přestupky na úseku rovného zacházení (9),
- přestupky na úseku bezpečnosti práce (7).
Oznamovatelé, kteří podali oznámení spadající pod zákon o ochraně oznamovatelů, tedy vykonávali následující typy pracovních vztahů:
- Závislá práce vykonávaná v základním pracovněprávním vztahu (49);
- Služba (4);
- Výkon práv spojených s účastí v právnické osobě (1);
- Výkon funkce člena orgánu právnické osoby (4);
- Dobrovolnická činnost (1).
Součástí výroční zprávy jsou i výsledky kontrolní činnosti – v první vlně bylo zkontrolováno 98 subjektů státní správy, včetně největších úřadů na ústřední správní úrovni, přičemž jedno porušení bylo předáno inspektorátu práce (neurčení příslušné osoby). Ve druhé vlně byly zkontrolovány všechny obce, které jsou povinnými subjekty (jedná se o 132 obcí s více než 10 000 obyvateli). Potenciální porušení bylo zjištěno v 65 případech. V těchto případech bude ministerstvo spraveldnosti v koordinaci s Asociací krajů České republiky a Svazem měst a obcí České republiky zjednávat nápravu, uvádí ministerstvo v dnešní zprávě.