Ačkoliv došlo k navýšení mezd v průměru o několik tisíc korun, zástupkyně Odborového svazu justice požadují systémovou změnu. Podle předsedkyně Anny Pospíšilové nyní závisí konečná výše přidání k platům na rozhodnutí předsedů jednotlivých soudů, což vede k rozdílům mezi jednotlivými institucemi. „Stále trváme na změně systému. Průměrné platy ostatních státních zaměstnanců se sice zvýšily a naši zaměstnanci dostali přidáno, ale navýšení stále není dostatečné. Stávková pohotovost proto trvá a jednání s Ministerstvem spravedlnosti pokračují,“ řekla Pospíšilová České justici.
Na okresních soudech měl plat justiční administrativy od ledna vzrůst na 41 170 Kč měsíčně. Na krajských soudech pak na 42 370 Kč měsíčně, což představuje nárůst o 5 000 Kč oproti předchozímu roku. Tato navýšení jsou výsledkem jednání odborů s Ministerstvem spravedlnosti, které probíhala v průběhu roku 2024. Cílem těchto jednání bylo přiblížit platy zaměstnanců justice průměrným mzdám ve veřejné sféře.
Odborům však vadí rozhodnutí Kolegia předsedů krajských soudů, které uvedlo, že zaměstnanci na okresech budou dostávat o 1200 korun měsíčně v průměru méně. „Ministerstvo spravedlnosti peníze zajistilo – nešlo o velkou částku, ale něco se podařilo sehnat. Teď záleží na předsedech soudů, jak s těmito prostředky naloží. Ministerstvo vydalo doporučení, jak platy rozložit mezi zaměstnance, ale ne všichni předsedové se tím řídili. Navíc některé krajské soudy stále peníze neobdržely,“ říká Anna Pospíšilová.
Spokojení tak zástupci odborů nejsou. „Pořád trváme na systémové změně. Naši zaměstnanci sice dostali přidáno, ale stále to není dostatečné. Máme domluvenou schůzku s ministrem spravedlnosti a chceme v jednáních pokračovat,“ dodává. Od předsedů soudů chtějí vědět, na co peníze od ministerstva jdou a jak s nimi předsedové soudů nakládají. Zatím však odpověď neobdržely. „Požadovali jsme, aby nám to bylo detailně vysvětleno. Osobně se domnívám, že tyto prostředky byly použity buď na obsazení nových míst, nebo na odměny zaměstnanců, “ uvedla Pospíšilová s tím, že každý soud obírá zaměstnancům na okresních soudech jinou částku.
Mohlo by vás zajímat
Ponížení částky o 1200 korun pro okresní soudy se týká jak zaměstnanců ve správě, tak i v administrativě a ve výkonu. První skupina personálu se stará o chod soudů jako účetní, personalisté či informatici, druhá se bezprostředně podílí na vyřizování soudní agendy z pozic zapisovatelů, vyšších soudních úředníků, asistentů soudců či soudních tajemníků. O rozhodnutí Kolegia Česká justice již dříve informovala. „Kolegium se dohodlo na sjednocení výše krácení průměrného rozpočtovaného platu určeného MSp krajským soudům na jedno systemizované místo o částku 1.200 Kč pro administrativu a správu okresních soudů a POP (pomocný obslužný personál) bez krácení,“ uvedli předsedové soudů. Praxi rozdílného odměňování na krajských a okresních soudech už dříve zaměstnanci opakovaně kritizovali.