Premiér Petr Fiala (ODS) podpoří případnou snahu prezidenta Petra Pavla dospět k dohodě o platech veřejných činitelů. Koaliční lidovci ve čtvrtek uložili svému předsedovi Marku Výbornému, aby hlavu státu požádal o svolání a moderování jednání parlamentních stran. Podle KDU-ČSL by mělo takové jednání pomoci najít řešení situace, která vznikla poté, co prezident vetoval novelu zákona o platech představitelů státní moci.
Pavel veto v pondělí zdůvodnil tím, že předloha je jen přechodným řešením a problém znovu neřeší systémově. Výborný se na prezidenta s žádostí o svolání schůzky obrátí v příštích dnech. Fiala dnes také kritizoval, že neexistuje automatický mechanismus, ale o svých platech opakovaně rozhodují politici a na základě žalob i soudci. „Určitě budu podporovat snahu prezidenta přimět všechny k nějaké dohodě, která by zajistila, že se o platech už nebude hlasovat,“ uvedl Fiala. Faktem je, že platový automat v zákoně existuje, je ale pravidelně narušován ze strany politiků.
Fiala začátkem týdne uvedl, že s výhradami prezidenta k novele v zásadě souhlasí. Návrh je výsledkem velice komplikovaného schvalovacího procesu, na kterém se podepsala i nekonstruktivní opozice, sdělil v pondělí. Nevěří proto tomu, že by v současnosti bylo možné dojednat lepší znění. „Vůbec se nebráním debatě, že bychom se domluvili na nějakém mechanismu, kdy bychom o svých platech nerozhodovali. Jestli se k něčemu takovému dá dospět, to nevím,“ uvedl dnes.
Dlouhodobě by Fiala uvítal, aby byly platy ve veřejném sektoru navázané na to, jak rostou či nerostou lidem mzdy. Nyní situace podle Fialy směřuje k tomu, že Sněmovna bude o vetovaném zákonu hlasovat. „Nemáme jinou možnost, jak dát situaci do pořádku,“ uvedl. Novela je totiž reakcí na loňský nález Ústavního soudu (ÚS) a bez jejího přijetí soudem zrušená úprava chybí. Sněmovna a Senát se tak například po prezidentském vetu rozhodly poslat zákonodárcům zatím zálohový plat a náhrady ve výši loňského měsíčního platu.
Mohlo by vás zajímat
Lidovci ve čtvrtek oznámili, že Pavla požádají o moderování jednání, které by situaci po vetu vyřešilo. „My vnímáme výhrady, které prezident veřejně prezentoval, jako rozevírání nůžek mezi platy ústavních činitelů a platy státních zástupců a soudů. Jsme ale přesvědčeni, že za této situace to je právě prezident, který by se měl ujmout moderace debaty nejenom mezi koaličními stranami, ale i stranami opozičními, protože bez nich se dlouhodobé udržitelné řešení nenajde,“ řekl Výborný.
Pavel vetoval vládní novelu, podle níž se mají letos zvýšit platy vrcholných politiků skoro o sedm procent, zatímco soudcům a státním zástupcům mají s ohledem na zvyšování v minulých letech v podstatě stagnovat. Kromě toho, že to podle prezidenta není systémové řešení, označil za špatné i opoziční návrhy na zmrazení platů politiků. Sporná norma se tak vrací k novému projednání do Sněmovny, která může především veto hlavy státu přehlasovat. Potřeba je k tomu alespoň 101 hlasů. Vládní koalice má ve dvousetčlenné dolní komoře většinu 104 hlasů.