Žádná hrozba pro zaměstnance, ale příležitost. A také šance na oživení trhu práce – tak vnímá možné zavedení výpovědi bez udání důvodu poslanec Jan Skopeček (ODS), jeden z předkladatelů návrhu na zavedení této kontroverzní novinky. Firmy podle něj přiměje k tomu, aby více přijímaly nové lidi. Zároveň vyčistí pracovní trh od nekalých praktik, k nimž nyní při propouštění dochází. Skopeček to řekl v debatě České justice a Ekonomického deníku Perspektivy Česka. Ekonom CERGE-EI Filip Pertold či místopředseda odborového svazu KOVO Ivo Kužel s tím ale nesouhlasí. Varují, naopak před vlnou soudních sporů mezi firmami a zaměstnanci.
Zvýšení mobility na trhu práce, silnější tlak na růst mezd a zpestření nabídky práce. Pozměňovací návrh na zavedení výpovědi bez udání důvodu má stejný cíl jako řada dalších změn v takzvané flexibilní novele zákoníku práce. „Obava zaměstnavatelů z vysokých administrativních i finančních nákladů spojených s případným propuštěním zaměstnance je demotivuje od toho, aby zaměstnance na zkoušku přijímali,“ vysvětluje Jan Skopeček.
Zavedení nového typu výpovědi prosazují do zákoníku práce poslanci ODS a TOP 09 navzdory odporu odborů i ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Má ale podle nich praktické důvody. V porovnání se zahraniční rigidní tuzemský zákoník práce nutí firmy hledat při propouštění kličky. „Naše snaha byla vedena tím, abychom rozvolnili ruce zaměstnavatelům, kteří je mají sešněrované velmi výrazně v porovnání se zákoníky práce v jiných zemích,“ vysvětluje Skopeček.
Inspirace k zavedení propouštění bez udání důvodu poslanci našli v zahraničí, zejména v Německu a v Dánsku. Ostatně Česku už dříve zvážení této novinky doporučila i Národní ekonomická rada vlády. „Problémoví zaměstnanci nebo zaměstnanci bez výkonu, pokud hrubě neporuší pracovní kázeň, jsou v Česku nepropustitelní,“ napsala v plánu na pomoc české ekonomice.
Podle Skopečka nastal nyní pravý čas tato doporučení zvednou. „Při dnešním stavu trhu práce je představa, že by zaměstnavatel dával výpověď bez udání důvodu za to, že se jen někdo špatně podíval, iluzorní. Protože náklady a nemožnost získat náhradu na trhu práce vede k tomu, aby si alespoň trochu schopné zaměstnance hýčkali,“ míní poslanec.
Mohlo by vás zajímat
Zabránit případnému nadužívání novinky má i zvýšené odstupné, které budou muset zaměstnavatelé bezdůvodně propuštěným platit. Nárok by měly na dvojnásobek běžného odstupného, tedy až na šest platů. To má zabránit tomu, aby lidé po propuštění upadli do ekonomické nouze.
Zavedení výpovědi bez udání důvodu také pomůže vyčistit trh od nekalých praktik, domnívá se Skopeček. „Zaměstnavatel, když není se zaměstnancem spokojen, vymýšlí cestu, jak ho legálně propustit. Často se to dělá přes změnu organizační struktury, nadbytečnost, zkrátka se obchází zákoník práce,“ upozorňuje.
Pozměňovací návrh k novele zákoníku práce ale vadí odborům a hrozí kvůli němu generální stávkou. Ivo Kužel v podcastu Perspektivy Česka uvedl, že pro zaměstnance nemá právní jistotu a pokud by měl začít platit, musel by se přepracovat. Především ho ale nepovažuje za potřebný. „Zákoník práce má už dnes způsoby, jak rozvázat se zaměstnancem pracovní poměr, ať už po dobrém nebo po zlém v situacích, kdy zaměstnanec šidí zaměstnavatele,“ říká Kužel. Jde například o možnost upozornit problémového pracovníka na neplnění povinností nebo okamžité zrušení pracovního poměru v případě závažných důvodů a porušení pracovní kázně.
Podle Filipa Pertolda z CERGE-EI může zavedení nového typu výpovědi poměry při propouštění zhoršit. Zaměstnanci se budou více zdráhat opustit i špatnou práci, protože se budou chtít domoci zvýšeného odstupného. Následovat budou tvrdé soudní spory.
Podcast Perspektivy Česka si poslechněte na Spotify nebo Apple podcast