Česko by mělo být ambicióznější v podpoře nového podnikání. V podcastu Perspektivy Česka se na tom shodli podnikatel a investor Vít Horký, poslanec a stínový ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) a vedoucí partner advokátní kanceláře Mavericks Tomáš Ditrych. Horký mimo jiné doporučil, aby stát dovolil penzijní fondům investovat do venture kapitálu. Ten využívají start-upy na rozjezd svého podnikání.

Horký v podcastu Perspektivy Česka lobboval za změnu zákona, který omezuje české penzijní fondy v tom, kam mohou investovat. Stát by jim podle něj měl umožnit vkládat peníze do venture kapitálových fondů. Podíleli by se tak na tvorbě zdrojů, které investoři půjčují start-upům, aby jim pomohly rozjet podnikání. To by podle něj přineslo nejen nové zdroje pro začínající byznys, ale vydělali by na tom i střadatelé. Z nového typu investic by totiž penzijní fondy mohly mít mnohem zajímavější zhodnocení peněz, než jaké mají nyní z akcií nebo dluhopisů.

„Amerika už si té možnosti všimla 30 let zpátky. Je zajímavé, že ani jednou za těch 30 let penzijní fondy neztratily peníze a naopak vydělávají velmi často přes 25 procent ročně. To je skvělé pro ty, kteří si ukládají peníze na důchod, že je ukládají do něčeho, co je vysoko nad úrovní inflace,“ upozorňuje Horký. Právě Spojené státy americké bývají označovány za Meku nového byznysu. Třetina veškerého financování start-upů v pozdních investičních stádiích probíhá v americkém Silicon Valley. Zhusta tam utíkají i české firmy, protože se tam snáze dostanou k investorům než doma.

I v samotném Česku přitom leží miliardy, které by se daly na rozvoj nového byznysu využít. České penzijní fondy spravují podle statistik České národní banky přes 600 miliard korun. Zákon jim přesně stanoví, jak a za jakých podmínek je mohou investovat. Venture kapitálové fondy ale mezi těmito možnostmi nefigurují. Peníze české penzijní fondy nemohou investovat ani na nemovitostním trhu, což je další často připomínanou možností, která by mohla podle expertů výnosy penzijních fondů zvýšit.

Aktuálně české penzijní fondy s investičními strategiemi zaměřenými na akcie zhodnocují peníze střadatelů v průměru zhruba o šest procent ročně. Ty konzervativní – s převahou dluhopisů – dokonce jen třemi procenty.

Mohlo by vás zajímat

„Už jenom možnost, aby penzijní fondy mohly investovat do venture kapitálových fondů by změnily dynamiku na trhu a množství kapitálu, který proudí do inovativních projektů,“ očekává advokát Tomáš Ditrych.

Podporu této myšlence vyjádřil v podcastu Perpspektivy Česka také stínový ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Český průmysl prochází transformací. Pokud se to šikovně zakomponuje, tak tady můžeme tvořit velmi dobrý mix tradičního průmyslu, v novém kabátu, který bude doplněn šikovnými malými novými firmami,“ vysvětlil, proč podle něj potřebuje Česko mladý byznys podporovat.

Stát by měl ale hledat i další cesty, jak jeho rozvoj rozhýbat. Podle Ditrycha za pozornost stojí i komplexní zákon upravující státní podporu začínajících podniků, jaký mají například ve Španělsku. „Pracuje s definicí start-upu a stanoví řadu výjimek, které by ho podpořily. Má tam například jinou sazbu korporátní daně z 25 na 15 procent po nějakou dobu, řeší víza pro digitální nomády, tedy pro talenty ze zahraničí,“ popisuje advokát.

Španělského zákona si už všimli i poslanci hospodářského výboru a doporučili ministerstvu průmyslu a obchodu, aby ho analyzovalo.

Podcast Perspektivy Česka si poslechněte na Spotify nebo Apple podcast

https://podcasts.apple.com/us/podcast/akcie-jako-benefit-pro-zam%C4%9Bstnance-pro%C4%8D-je-vyu%C5%BE%C3%ADv%C3%A1/id1767696820?i=1000689973845&itscg=30200&itsct=podcast_box&ls=1&mttnsubad=1000689973845