Evropa musí dát pět procent svého HDP na obranu a deregulovat. Ve svém projevu v Evropském parlamentu k tomu vyzval polský premiér Donald Tusk při příležitosti prezentace priorit polského předsednictví v Radě EU. Unijní sedmadvacítka podle něj musí získat zpět své sebevědomí a uvědomit si, že budoucnost je v rukou našich, ne v těch čínských či amerických.

„Evropa není ztracena, dokud jsme naživu,“ zahájil Tusk svůj projev parafrází polské hymny. Věta podle něj reflektuje současnou náladu v Evropě, která se vyznačuje nejistotou. „Chceme zkusit poskytnout odpověd globální nejistotě ohledně toho, jaká bude naše budoucnost,“ doplnil.

Ve svém projevu vyzval k většímu sebevědomí na straně Evropy. Tváří v tvář krizím, jako je válka za hranicí EU, ale také nekontrolovaný technologický pokrok, by Evropa neměla být bojácná. Kontinent sice podle něj čelí řadě krizí, právě krize byly ale podle něj důvodem, proč se státy spojily do EU. „Pozvědněte své hlavy, Evropané. Evropa byla a vždy bude velká,“ vyzval.

Evropané by se podle Tuska neměli cítit v dnešní složité době dezorientovaní, stejně by měli přistupovat i k návratu Donalda Trumpa do Bílého domu. Jeho výzvy k tomu, aby Evropa posílila své investice do armády na až pět procent HDP, je podle polského premiéra nutné chápat jako příležitost. „Pouze spojenec může přát dalšímu spojenci, aby byl silnější. Tohle není něco, co by řekl oponent Evropy,“ řekl.

Připomněl, že právě bezpečnost je prioritou polského předsednictví. Ta má podle něj mnoho různých aspektů. Z hlediska armádního zbrojení je podle něj třeba navýšit investice. „Nyní je doba, kdy si Evropa nemůže dovolit na bezpečnosti šetřit,“ řekl. Nikdo v Polsku si podle něj nepřeje válku. Právě proto je ale třeba navýšit peníze do bezpečnosti.

Mohlo by vás zajímat

Dalším aspektem je podle něj vnitřní bezpečnost, a to v souvislosti s nelegální migrací. „Evropa dokáže vyřešit tento problém a problém se svou vnitřní bezpečností bez nacionalistických a xenofobních hesel,“ myslí si.

Ekonomická, energetická i potravinová bezpečnost

Zmínil také ochranu před dezinformacemi. Evropa podle něj nesmí přistoupit k cenzuře, stejně tak ale nesmí být „bezmocná proti lžím, především dnes, když se staly zbraněmi v rukou těch, kdo napadli Ukrajinu“. „Musíme najít způsoby, jak zajistit, že bude nemožné ovlivňovat naše volby, především ze strany ruských továren na dezinformace,“ řekl.

Dalším aspektem je podle něj ekonomická bezpečnost. Zde vyzval k „odvaze deregulovat“. „Neměli bychom jen číst Draghiho zprávu a jiná varovná slova, musíme si vyhrnout rukávy a jednat. Musíme změnit status quo, navrhnout velkou deregulační kampaň,“ myslí si.

Ruku v ruce s tím jde i energetická bezpečnost. Upozornil, že Evropa chce konkurovat USA a Číně, má ale násobně vyšší ceny energií. „Nemyslím si, že by kdokoliv zde pochyboval nad tím, že musíme chránit životní prostředí a klima. Jsme si vědomi potenciálně katastrofálních důsledků nečinnosti. Ale je tady ale. Nemůžeme si dovolit být nekonkurenceschopní. Pokud zkrachujeme, kdo ochrání životní prostředí namísto nás? Kdo si to vezme na starost?“ ptal se. V této souvislosti vyzval k revizi legislativy, včetně té spadající pod hlavičku Green dealu. „Měli bychom identifikovat problémy, ale měli bychom také mít odvahu změnit ty pravidla, jejichž důsledkem jsou vysoké ceny energií,“ řekl. Konkrétně zmínil systém emisních povolenek ETS II, proti jehož rychlým zavedením varoval.

Jako poslední dva body zmínil potravinovou a zdravotní bezpečnost. Vyzval k ochraně mladých lidí před negativními důsledky sociálních sítí na jejich duševní zdraví. „Naše budoucnost stojí na dnešních dětech,“ řekl.

Reakce: Lepší než Orbán, reagujme na rozmach krajní pravice

Manfred Weber, šéf největší parlamentní frakce Evropských lidovců (EPP), regoval tím, že vyzdvihl rozdíl mezi polským předsednictvím a jeho maďarským předchůdcem. Připomněl, že se Viktor Orbán vydal v jeho průběhu do Moskvy jednat s ruský prezidentem Vladimírem Putinem.

„Potřebujeme přístup zaměřený na bezpečnost. To je vaše hlavní poselství. Evropa se musí probudit. Bezpečnost musí být na prvním místě, když jde o obchod, když jde o vývoj nových technologií, když jde o migrační politiku,“ řekl.

Připomněl také situaci v USA. Elon Musk se podle něj musí naučit, že pravidla týkající se firem obchodujících na evropských trzích se vytvářejí v evropských institucích. „Nechápejte mě špatně: my jako skupina EPP chceme obchodníkovi Trumpovi nabídnout skutečnou dohodu. S rostoucí Čínou, problémy s ekonomikou a celým světem v nepokojích potřebujeme spolupráci na transatlantické úrovni více než kdy předtím,“ podotkl však.

Předsedkyně evropských socialistů (S&D), kteří v Evropském parlamentu tvoří druhou nejsilnější skupinu, Iratxe García hovořila o potřebě sociální politiky, boji s klimatickou změnou i reakci na posilování krajní pravice. „Evropská unie se musí naléhavě zabývat vzestupem krajní pravice, jejímž jediným cílem je zničit evropský projekt. Abychom tak učinili, musíme se vypořádat s příčinami nespokojenosti, které zahrnují nerovnosti, pracovní místa, ztrátu kupní síly a chudobu – živnou půdu pro Trumpovy mezinárodní přátele,“ řekla.

Evropská unie podle ní přežije jen tehdy, když bude pokračovat v implementaci Green dealu. „Jediného nástroje schopného zajistit přežití naší planety, zachránit lidské životy a učinit Evropskou unii konkurenceschopnější,“ dodala.

I ona hovořila o potřebě správného vymáhání legislativy i v on-line prostoru či posílení evropské bezpečnosti. „Naše Unie přežije pouze tehdy, pokud posílíme náš obranný průmysl a budeme hovořit jedním hlasem v ničivých válkách, jako je ta na Ukrajině či na Středním východě,“ myslí si.