Chystaný zákon o dávce sociální pomoci by podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka mohl přinést občanům v tíživé situaci nepřiměřeně tvrdé důsledky. K návrhu zákona uplatnil téměř 50 připomínek, prosazuje jeho změnu. Kancelář veřejného ochránce práv o tom dnes informovala na webu. Záměrem chystaného zákona je zjednodušit systém sociálních dávek. Čtyři současné dávky, a to přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, by měla nahradit jedna.
„Podporuji záměr zjednodušení dávek. Zároveň je však třeba ohlídat, aby nová právní úprava nedopadla nepříznivě na ohrožené skupiny. K návrhu zákona jsme uplatnili téměř 50 připomínek, ministerstvo práce a sociálních věcí plně nebo částečně akceptovalo více než třetinu z nich. Přesto považujeme některé body za nedořešené,“ uvedl Křeček.
Výhrady k zákonu přednesl ve středu na jednání sněmovního výboru pro sociální politiku. Například to, že požadavek na pracovní aktivitu dospělých jako předpoklad pro přidělení dávek podle ombudsmana znamená zpřísnění současných právních předpisů. Dříve byly obě dávky odvozeny jen od příjmu osoby bez dalších podmínek. Nyní by mělo platit, že pokud žije v domácnosti dospělá pracovně neaktivní osoba, zkrátí se poměrná částka určená na bydlení a odejme částka na dítě. To ombudsman považuje za nepřiměřeně tvrdé.
Připomínky ombudsmana trvají také k vymezení zranitelné skupiny. Jako mezní věk seniorů je plánováno 68 let, ombudsman jej však navrhuje o tři roky snížit. V právním řádu jde totiž o obecně uznávanou hranici poklesu pracovní schopnosti. Dále prosazuje, aby za zranitelné byli považováni osamělí rodiče pečující nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podobně je tomu i ve zdravotním pojištění. Zařazení žadatele mezi zranitelné osoby znamená, že dosáhnou na zvýhodnění v podobě vyšších uznatelných nákladů na bydlení. Zároveň se u nich pro dávku neposuzuje pracovní aktivita.
Mohlo by vás zajímat
Projednávání navrhované reformy dávek sněmovní sociální výbor ve středu přerušil. Vrátit by se k tomu měl nejpozději do 5. února. Do té doby by chtěl další propočty dopadů a jejich objasnění. Uskutečnit by se mohlo také ještě jednání koalice, opozice a expertů.