Jak otevřít cestu k moderní energetice, založené na velkém množství malých energetických zdrojů, sdílení elektřiny mezi zákazníky a elektromobilitě? Přesně tím se zabývá Národní akční plán pro chytré sítě (NAP SG) na období let 2025 až 2030, který ve středu na návrh ministerstva průmyslu a obchodu schválila vláda.

„Aktualizace NAP SG je významný krok k energetické soběstačnosti, dekarbonizaci a přechodu na moderní, flexibilní a udržitelnou energetiku,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček a dodává: „Budování chytrých sítí přinese technologické inovace a příležitosti pro spotřebitele. Inteligentní sítě a chytré elektroměry umožní efektivnější využití energie, snížení nákladů a aktivní zapojení domácností i firem do energetického trhu.“

V prosinci schválený Národní klimaticko-energetický plán (NKEP) počítá s tím, že výkon fotovoltaických elektráren v České republice vzroste do roku 2030 trojnásobně na 10 100 MW a výkon větrných elektráren čtyřikrát na 1500 MW. Mezi další očekávané trendy, podpořené politikou Evropské unie v oblasti energetiky, patří zakládání energetických společenství a sdílení elektřiny, nástup akumulace energie v bateriových úložištích, výroba zeleného vodíku.

„Aby byla možná energetická transformace ve všech odvětvích vzhledem k výše zmíněným změnám a trendům, bude muset být síť připravena na integraci nových zdrojů, sdílení elektřiny, nutnost ukládání energie a poskytování flexibility. Síť tak musí být dále rozšiřována a modernizována na chytré sítě, které jsou digitální, monitorované v reálném čase, dálkově řízené a kyberneticky zabezpečené, což bude vyžadovat značné investice jak na úrovni přenosu, tak na úrovni distribuce,“ lze se dále dočíst v NAP SG.

Mohlo by vás zajímat

Snížení počtu spekulativních žádostí

K bezpečnějšímu provozu rozvodné sítě tak má přispět například instalace chytrých, dálkově ovládaných stanic na hladině vysokého napětí nebo nasazení automatizačních prvků v sítích nízkého napětí. Ale také implementace inteligentního měření u jednotlivých spotřebitelů elektrické energie. NAP SG uvádí, že už do konce letošního roku bude fungovat 455 tisíc chytrých elektroměrů u zákazníků, ke konci roku 2030 už jich má být více než 2 miliony.

Vládou schválený materiál si také dává za cíl snížení počtu spekulativních žádostí o připojení výroben, které dnes blokují kapacitu pro seriózní zájemce o stavbu nových elektráren. Nezbytné bude navýšení investičních prostředků pro distributory elektřiny a přenosovou soustavu. „Financování projektů bude zajištěno prostřednictvím regulovaných nákladů provozovatelů přenosových a distribučních soustav, případně z grantů a dotací. Státní rozpočet nebude zatížen,“ uvedlo k otázce nákladů ministerstvo průmyslu.

Jednotlivé úkoly obsažené v NAP SG mají své konkrétní termíny. Jeden konkrétní příklad: Do konce letošního roku má být hotová zpráva ke kybernetické bezpečnosti, která popíše rizika pro provoz elektrizační soustavy a možnosti jejich minimalizace.

NAP SG navazuje na nedávno schválený Vnitrostátní plán České republiky v oblasti energetiky a klimatu, který je známý spíše pod neformálním názvem Národní klimaticko-energetický plán (NKEP). Ten obsahuje závazek ČR snížit emise skleníkových plynů o 55 procent do roku 2030 a „směřování ke klimatické neutralitě“ v roce 2050. Počítá s odstavením všech uhelných elektráren a tepláren do roku 2033.