Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Správy železnic v jednom ze stamilionových sporů kvůli neodebrané trakční elektřině. Pravomocný rozsudek uložil Správě železnic zaplatit společnosti ČEZ Prodej více než 700 milionů korun plus úroky. Ústavní soudci stížnost považovali za zjevně neopodstatněnou, vyplývá z usnesení v soudní databázi. Další podobný verdikt, na jehož základě musela Správa železnic zaplatit 727 milionů korun, zatím přezkoumává Nejvyšší soud.

Správa železnic téměř před 15 lety odebrala výrazně méně elektřiny, než se původně zavázala ve smlouvě. Energie měla sloužit všem dopravcům na dráze. Mezitím se však změnila právní úprava, která umožnila dopravcům nakupovat elektřinu přímo. Podle tehdy platných cen to navíc vycházelo levněji. Správa železnic tak v letech 2010 a 2011 odebrala jen zlomek původně nasmlouvané energie.

Následovaly letité spory s ČEZ Prodej vedené v několika liniích. Opakovaně rozhodovaly soudy všech stupňů, nakonec energetická společnost uspěla s převážnou částí svého nároku. Peníze považovala za ušlý zisk.

V ústavní stížnosti Správa železnic například uváděla, že pokud Českým drahám umožnila odebírat elektřinu samostatně, jen tím reagovala na novou právní povinnost plynoucí ze zákona a prováděcích předpisů. Stížnost poukazuje také na to, že smlouva mezi Správou železnic a ČEZ Prodej umožňovala jednostranně upřesnit rozsah odběru elektřiny.

Mohlo by vás zajímat

ÚS: Nešlo jen o pasivní reakci na změnu zákona

Ústavní soudci nenašli důvod k zásahu. „Námitky, které stěžovatelka (Správa železnic) Ústavnímu soudu předkládá, se prakticky neliší od těch, které vznášela před obecnými soudy. Ty se s nimi náležitě vypořádaly a svá rozhodnutí dostatečně odůvodnily,“ stojí v usnesení soudce zpravodaje Jana Svatoně. Zároveň ÚS poukázal na to, že Správa železnic činila aktivní kroky, aby umožnila samostatné připojení Českých drah ke své distribuční síti prostřednictvím virtuálních odběrných míst. Nešlo tedy jen o pasivní reakci na změnu právní úpravy, ale o aktivní počínání.

Paralelní spor se vyvíjel podobně, nakonec Vrchní soud v Praze loni rozhodl tak, že Správa železnic zaplatí energetikům ušlý zisk 727 milionů korun, navíc pak téměř stejně vysokou částku na úrocích. Dovoláním se zabývá Nejvyšší soud. Vyhověl prozatím alespoň návrhu na odklad vykonatelnosti rozsudku v té části, která se týká úroků.