Na mimořádné schůzi tento čtvrtek poslanci projednají významné změny trestního zákona i řádu. „… a také poslanecký návrh zákona, jenž umožní zvýšení objemu finančních prostředků ve prospěch obětí trestné činnosti a zavede i systém pravidelného vzdělávání soudců, jehož jsem spolupředkladatelem,“ uvedl na síti X ministr spravedlnosti Pavel Blažek. O podpoře významných změn v trestním právu jednal už dříve s opozicí.
Podle poslankyně Heleny Válkové z ANO byla debata o zásadní novele trestního zákona a řádu s ministrem konstruktivní. Změny nevadí ani SPD. „Návrh má z velké většiny pozitivní přínos pro trestní právo. Bylo by velmi dobré, aby byl přijat a aby platil. Je tam problémový bod: nová skutková podstata činnost pro cizí moc, protože nabízí velké možnosti zneužívání ze strany represivních orgánů,“ shrnul postoj SPD k trestněprávní reformě expert na justici Zdeněk Koudelka.
Vládou schválená reforma rozšiřuje možnost ukládat pachatelům trestných činů peněžité tresty. Některé činy také částečně dekriminalizuje, mimo jiné neplacení alimentů. Ministerstvo spravedlnosti si od změny slibuje to, že uleví přetíženým věznicím, zefektivní trestní řízení a sníží recidivu i výdaje státu. Součástí reformy je i snížení trestů za některé drogové delikty a uvolnění pravidel pro pěstování a držení konopí. Tuto část návrhu kritizovali jako nedotaženou opoziční Piráti, kteří byli donedávna součástí vládní koalice.
Mezi pozměňovacími návrhy ve druhém čtení má podle Blažka být i poslanecký návrh na tzv. dětský certifikát, který vypracovalo ministerstvo spravedlnosti až po předložení aktuální reformy vládě. Návrh by měl zamezit sexuálním násilníkům v práci s dětmi. U další z podmínek ANO – dětského ombudsmana, jenž má přispět k lepšímu dodržování práv dětí – Válková podotkla, že se čeká na třetí čtení příslušné novely.
Sporný trestný čin „činnost pro cizí moc“ má postihovat takovouto neoprávněnou činnost na území ČR, prováděnou v úmyslu ohrozit nebo poškodit ústavní zřízení, svrchovanost, územní celistvost, obranu nebo bezpečnost Česka – případně obranu nebo bezpečnost mezinárodní organizace, k ochraně jejichž zájmů se Česká republika zavázala. V základní sazbě za to má hrozit rok až pět let vězení. Stejný trest bude možné uložit tomu, kdo bude na českém území pro cizí moc sledovat někoho jiného zpravodajskými prostředky. Trestná má být i pouhá příprava takového jednání.
Mohlo by vás zajímat
Povinné vzdělávání soudců už dříve narazilo uvnitř justice. Tzv. „lex Anička“ reaguje na některé medializované případy, především pak kauzu dívky, kterou dlouhodobě znásilňoval otčím. Podle připomínek Nejvyššího soudu povinnost předkládat tři roky dopředu předsedům soudů vzdělávací plán, jehož obsah a metodiku určí Justiční akademie, je neústavním zásahem do moci soudní a do nezávislosti soudců. Podle soudců jde o zbytečnou byrokracii a s justicí o návrhu nikdo nejednal. Proti se postavila většina předsedů krajských soudů.