Od 1. ledna 2025 měl nabýt účinnosti nový zákon o soudních znalcích, znaleckých ústavech a tlumočnících, který měl změkčit podmínky toho stávajícího. Nedostatek znalců je alarmující. O přelicentování požádalo dosud jen 309 z šesti tisíc znalců. Jenže novela je stále ve druhém čtení v poslanecké sněmovně a poslanci její projednání přesouvají ze schůze na schůzi.
Návrh byl v prvním čtení přikázán ústavně-právnímu výboru, který doporučil schválení. K návrhu nejsou pozměňovací návrhy, měl by být bez problémů schválen. To by ovšem musel být projednán. Zatím je jen přesouván, naposledy na pořad další schůze, která začíná dnes.
O důvodech novely Česká justice už dříve informovala. Podle zpravodaje návrhu poslance Pavla Staňka (ODS) dosud o „přelicencování“ požádalo 309 ze zhruba 6000 znalců. Novela umožňuje znaleckým ústavům a kancelářím požádat o zápis do seznamu do konce roku 2028 a stávajícím znalcům pokračovat na základě zápisu do konce příštího roku, neboť tím bude splněna zvláštní část znalecké zkoušky.
Většina znalců nežije z posudků
Kromě toho u znalců – fyzických osob dojde ke zrušení povinného pojištění „pro případ povinnosti nahradit újmu v souvislosti s výkonem znalecké činnosti. Tuto povinnost zavedli poslanci v roce 2021. Do 31. prosince 2020 právní úprava institut povinného pojištění neznala.
Podle důvodové zprávy se ukázalo, že většina znalců činnost vykonává jako vedlejší přivýdělek a vypracují minimum posudků ročně. Povinné pojistné je rovno dvěma hodinám znalecké činnosti, přičemž ho nelze zadavateli účtovat. „U velké skupiny znalců (cca 16 %) je pak znalecká činnost dokonce spíše sporadická, což dokládají data ministerstva za rok 2023,“ uvádí důvodová zpráva.
Mohlo by vás zajímat
To ovšem neznamená, že jsou znalci bez odpovědnosti. Kromě trestně právní odpovědnosti nejsou „neomezenou“ odpovědnost podle § 21 znaleckého zákona při výkonu znalecké činnosti. „Znalec je povinen nahradit újmu, kterou způsobil v souvislosti s výkonem znalecké činnosti,“ uvádí se ve stávajícím zákoně.
Delší lhůty pro zápis i pro znalečné
Povinné pojištění zůstává u znaleckých ústavů a kanceláří. U fyzických osob se stává dobrovolným rozhodnutím, jakou prevenci proti povinnosti nahradit způsobenou újmu zvolí.
Kromě toho se dále odpadá dosavadní povinnost uchovávat kopie posudků výlučně v papírové podobě. Nově bude moci znalec uchovat po dobu deseti let posudek i elektronicky.
Rovněž lhůta pro zápis povinných údajů znalce a jeho posudku se prodlužuje, a to z původních pěti pracovních dní na třicet dní respektive na 90 dní v případu zápisu o přiznaném znalečném. Naopak se prodlužuje výplata znalečného z patnácti na třicet dní.
Na novelu se váží změny dalších zákonů
Na novelu jsou navázány změny dalších zákonů. Česká justice o návrhu novely zákona o znalcích a její návaznosti na občanský soudní řád už dříve informovala. Rozšíří se okruh osob, které budou moci podat odborné stanovisko z oboru, ve kterém jsou jako profesionálové dlouhodobě činní. Další novinkou je možnost stran vyjádřit se k osobě znalce.
Prostřednictvím těchto změn znalce chce spravedlnost odbourat zpochybňování odbornosti znalců a souboje znaleckých posudků, které jsou mnohdy určující pro soudní řízení.
O tomto záměru a změně občanského soudního řádu Česká justice už dříve informovala.