Poslanecká sněmovna včera projednala širší vládní novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. V prvním čtení ji podpořilo 127 přítomných zákonodárců. Novela má mimo jiné povolit pojišťovnám použít více peněz na podporu prevence různých onemocnění, umožnit úhradu péče za hranicemi a zaručit i pro dospělé jednu hrazenou variantu zubní výplně. Návrh poslankyně Věry Adámkové (ANO) na vrácení novely k přepracování dolní komorou neprošel, k projednání ji nyní dostane zdravotnický výbor.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve Sněmovně vyzdvihl klíčové změny, které má novela přinést. „Jednak je to podpora prevence prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondu prevence zdravotních pojišťoven, která je provázána s povinností pojištěnců zúčastňovat se preventivních programů a screeningových vyšetření. Druhým bodem je usnadnění možnosti čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady, jsou-li v ČR nedostupné,“ uvedl Válek.

Změny se týkají také stomatologie, konkrétně úhrady bílých zubních plomb dospělým. Amalgámové plomby budou kvůli obsahu rtuti zakázané od července příštího roku. „Na rozdíl od dospělých pojištěnců, u nichž se předpokládá zachování plné úhrady v zásadě pouze u ekonomicky nejméně náročných variant ošetření, u dětských pojištěnců do 18 let věku návrh zavádí plné úhrady modernějších metod,“ stojí v důvodové zprávě. Podrobně jsme o novele psali například zdezde či zde.

Pochyby opozice

Do rozpravy k novele se přihlásili zástupci hnutí ANO. Poslankyně Věra Adámková navrhla novelu vrátit k přepracování. Pochyby vyjádřila například u zmíněné stomatologické péče, kdy podle novely nebude ze zdravotního pojištění hrazeno zhotovení výplně u pojištěnců nad 18 let na stálém zubu, na kterém byla zhotovena výplň před méně než dvěma lety.

„Kdo mi zaručí, že budu mít kvalitně provedenou práci? Chtěla bych vidět nějakou záruku, jakoby záruční dobu těch dvou let. Jako příměr uvedu slušného diabetika, který se snaží. Od nás dostane doporučení, aby jedl více zeleniny v syrovém stavu, ale on bez kvalitních zubů kedlubnu neukousne. Takže to odkývá, ale přijde domů a samozřejmě si namočí vánočku do bílé kávy, protože se něčím živit musí. Takže bych chtěla mít jasné vysvětlení, zda se to netýká i lidí, kteří skutečně ten chrup potřebují k tomu, aby vůbec mohli tedy dodržovat naše předpisy. Není to jasné,“ zmínila Adámková.

Mohlo by vás zajímat

Její spolustraník Jiří Mašek se vyjádřil mimo jiné k návrhu navýšit 3 procenta na prevenci, kterým podle něj zákon pojišťovnám pouze ztíží finanční situaci: „Zdravotní pojišťovny jsou už v letošním roce v minusu, v příštím roce se to prohloubí. A ředitel té největší pojišťovny prognózoval možný náraz do zdi v roce 2027. A v současné novele slibujeme zatížit pojišťovny v této situaci třemi procenty navíc na prevenci.“

Doplnil, že podpora prevence je důležitá a v horizontu desítek let se částka na ni věnovaná vrátí. Vznesl otázku, zda je skutečně reálné navýšení plánovat okamžitě a v takové výši: „Budu se ptát, jestli to bude nějakým postupným nárůstem, abychom to dostali do reálných čísel a abychom tím pojišťovny, o jejichž finanční kondici víme, skokově nezatížili a nedostali je do problémů například ve zpožďování plateb a podobně.“

Ministr Válek na dotazy poslanců krátce zareagoval s tím, že k novele a zmíněným připomínkám očekává živou a důležitou diskuzi na zdravotnickém výboru a také pozměňovací návrhy, o kterých je připraven jednat, bez ohledu na to, zda je podá koalice či opozice. „Tímto způsobem můžeme posunout společně české zdravotnictví dál, pokud z něho nebudeme dělat politické téma,“ uvedl.