Navzdory krokům, které Evropská unie v posledních letech podnikla, jsou firmy čím dál zdatnější ve využívání mezer v daňových pravidlech. Důsledkem je ztráta daňových příjmů, která podle některých odhadů dosahuje až 100 miliard eur ročně. Uvádí to zpráva Evropského účetního dvora (EÚD), podle které musí Evropská komise odstranit nedostatky v souboru nástrojů EU pro daňovou oblast.

Nadnárodní podniky jsou podle zprávy dál tím zdatnější ve využívání mezer mezi daňovými systémy jednotlivých evropských zemí, aby snížily svou daňovou zátěž. To vede k nekalé soutěži mezi společnostmi a nerovným podmínkám mezi členskými státy. Těm celá věc přináší ztráty v daňových příjmech, které musí v konečném důsledku kompenzovat jiní plátci.

„Škodlivé daňové režimy a vyhýbání se daňovým povinnostem ze strany podniků značně znesnadňují odvádění daní tam, kde jsou vytvářeny zisky,“ uvedla Ildikó Gáll-Pelcz, členka EÚD odpovědná za zprávu.

Orgány Evropské unie kvůli tomu v posledních letech přijaly tři nové směrnice. Ty měly mimo jiné stanovit společná pravidla pro celou EU, aby se zabránilo systematickým škodlivým daňovým praktikám. Komise však podle EÚD neposkytla další pokyny, které by vyjasnily, jak v praxi tato pravidla uplatňovat. V praxi se tak liší, jak si členské státy vykládají některé aspekty směrnic.

Mohlo by vás zajímat

Omezená pravomoc

„Ačkoli (Evropská) Komise uspokojivě zajišťuje, aby členské státy tyto směrnice převedly do svého národního práva, ona i členské státy činí jen velmi málo pro kontrolu toho, zda jsou příslušná ochranná opatření účinná,“ uvádí Evropský účetní dvůr.

Ten současně upozorňuje, že velká většina daňové legislativy zůstává v pravomoci národních vlád. Evropská komise má tak omezené možnosti, jak dál postupovat. Přesto by měla podle Gáll-Pelcz využít alespoň těch nástrojů, které má.

„Komise by měla využít svou omezenou pravomoc v této oblasti a odstranit stávající mezery, vypracovat pro členské státy EU pokyny, aby se zajistil jednotný postup proti škodlivým daňovým praktikám, a urychlit zavedení společného systému pro monitorování výkonnosti,“ uvedla Gáll-Pelcz.