Poptávce po konzervativním kandidátce či kandidátovi na Ústavní soud se prezident Petr Pavel nominací soudkyně Dity Řepkové snažil vyhovět části senátorů. Senát dnes její nominaci posvětil. Nominaci v tajných volbách podpořilo 71 ze 77 senátorů. „Soudcovská zdrženlivost pro ní není frází. Má lidský a umírněně konzervativní přístup k životu, což jistě některé z vás potěší,“ řekl při své prezentaci kandidátky na plénu Senátu. Uvedl také, že chtěl Ústavní soud doplnit o specialistu na trestní právo. Jednání v Senátu se zúčastnil i ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).
Soudkyně Krajského soudu v Brně Řepková se specializuje na trestní právo. Jako ústavní soudkyně by považovala za osobní výzvu zdrženlivě se při rozhodování držet v limitech ústavního přezkumu. Vyslovila se pro zrušení spodní hranice trestních sazeb u některých trestných činů. Na ústavně právním výboru o sobě prohlásila, že je soudkyní, která často zprošťuje obžaloby. Ústavně právní výbor i výbor pro lidská práva její nominaci jednoznačně podpořily.
Pavel v Senátu připomněl, že se na čtvrtý Ústavní soud snaží nominovat právníky z různých oblastí, aby byl pestrý a vyvážený. Připomněl, že odborníkem na trestní právo je nyní na ÚS pouze Pavel Šámal a jako trestní soudce začínal také předseda Josef Baxa. „Považoval jsem proto za správné hledat kandidáta či kandidátku na nižších stupních soudní soustavy,“ řekl Pavel s tím, že bude mít jiný pohled než soudci z nejvyšších soudů. Zvažoval i nominaci státního zástupce. Podle informací České justice šlo o žalobkyni Petru Vítkovou.
Řepková uvedla, že Ústavní soud vnímá jako „moderní instituci čelící zrychlující se době“. Proto by měl podle ní být ve svých rozhodnutích zdrženlivý a vrátit se ke své podstatě. „Ústavní soud by si měl uvědomit, že nezákonnost neznamená neústavnost. Ústavní soud není povolán k tomu, aby napravoval svou rozhodovací praxí to, co se nepovedlo obecným soudům,“ uvedla soudkyně Krajského soudu v Brně. Ústavní soud by podle ní ale měl zasáhnout tehdy, pokud by nezákonnost představovalo například porušení práva na spravedlivý proces.
Soudkyně poukázala na zahlcení Nejvyššího a Ústavního soudu. Pokud podle ní budou tyto vrcholné soudní instituce zdrženlivější ve svých zásazích, bude tím upevněna jejich pozice a současně posílena pozice soudů první a druhé instance. Lidé by pak lépe přijali skutečnost, že se jim spravedlnosti dostalo již na nižších soudních stupních a není třeba se jí dožadovat na vyšších instancích, míní Řepková.
„Nepředstavuji si Ústavní soud, který vládne všem a který sám všem káže, ale Ústavní soud, který, ač zakotven v evropském právním prostoru a s vědomím mezí z toho plynoucími, vykládá především domácí ústavu a dohlíží na dodržování v základních práva svobod občanů,“ dodala Řepková.
Za svou slabinu Řepková na plénu označila, že její slabou stránkou je, že by mohla vzhledem ke své praxi soudkyně mít tendence u případech na ÚS hledat pochybení v průběhu soudního řízení u nalézacích soudů. Slíbila, že bude zdrženlivá.
Pavel připomněl, že Řepková soudila i mediálně známé případy a ustála velký mediální tlak. Soudila například složitou kauzu úniků z policejních spisů nebo rozhodovala v případu, kdy Ukrajinec u Brněnské přehrady zabil Roma. „Zaujala mě svou autenticitou. Složité problémy umí formulovat srozumitelně,“ uzavřel prezident.
Nominaci Řepkové důrazně podpořil předseda ústavně právního výboru Tomáš Goláň. Takto skvělé vystupování kandidátky na ÚS prý ještě nezažil. „Je mi děsně líto, že nezůstanete soudkyní nalézacího soudu. Takové soudce bych si přála v jednací síni,“ uvedla senátorka a advokátka Daniela Kovářová.
Řepková byla v letech 2002 až 2008 asistentkou tehdejší ústavní soudkyně Elišky Wagnerové, v jejíž někdejší kanceláři by usedla. V dubnu 2008 byla jmenována soudkyní, působila nejprve na Městském soudu v Brně a aktuálně je u brněnského krajského soudu. Pokud Senát nominaci vyhoví, Řepková v týmu ústavních soudců nahradí Davida Uhlíře, jehož desetileté funkční období skončí v úterý 10. prosince.
Eva Paseková, čtk