Podle konsolidačního balíčku od letoška vymáhá peněžité tresty, pokuty, náklady řízení a věznění Celní správa. Podle přechodných ustanovení jí musí soudy předat do konce prosince agendu nevymožených nákladů řízení, trestů a pokut z občanského i trestního řízení. Končí také platby prostřednictvím kolků. Konsolidační balíček měl novelou trestního zákona přispět k většímu ukládání peněžitých trestů.

Zákon o konsolidaci veřejných rozpočtů, tzv. konsolidační balíček, účinný od ledna 2024, cílil podle ministerstva spravedlnosti mimo jiné na větší rozšíření peněžitých trestů centralizací jejich vymáhání.

Soudy, státní zastupitelství i Vězeňská služba do letošního roku vymáhaly všechny justiční pohledávky převážně samy. Činily tak prostřednictvím zaměstnanců, u soudů v platové třídě osm, tedy s platem zhruba dvacet čtyřu tisíc korun a pomocí složitých úkonů podle daňového řádu.

Vymáhání skrz soudy jako překážka k ukládání trestů

U nově vzniklých pohledávek z justičních pohledávek jsou instituce této povinnosti podle novely trestního řádu i občanského soudního řádu už zproštěny. Podle už účinného konsolidačního balíčku předává soudce v případě nezaplacení pohledávku z trestního řízení Celní správě spolu s informací o majetku odsouzeného.

Konsolidační balíček stanovil, že centrálním úřadem vymáhání všech justičních pohledávek je od letošního ledna Celní správa. „Ve vztahu k peněžitým trestům se pak od této změny očekává, že přispěje k tomu, že tato sankce bude ukládána častěji. Za výraznou okolnost, která má vliv na ochotu soudů ukládat peněžité tresty, je totiž považována povinnost soudu tento trest vymáhat,“ uvedla k tomu důvodová zpráva konsolidačního balíčku.

Mohlo by vás zajímat

Celkem 55% okresních a krajských soudů mělo uzavřenou smlouvu s exekutory, 45% soudů vymáhalo prostřednictvím zaměstnanců.

Například úspěšnost vymáhání v trestním řízení byla v roce 2022 celkem 45%. V tomto údaji jsou náklady trestního řízení, za advokáty a peněžité tresty u nově napadlých případů v roce 2022.

Pohledávky mají soudy předat do konce roku

Dříve vzniklé pohledávky do účinnosti konsolidačního balíčku, které nebyly předány exekutorům nebo přihlášeny v insolvenčním řízení, měly být podle přechodných ustanovení konsolidačního balíčku předány Celní správě do 30. června 2024.

Všechny zbylé pohledávky vzniklé podle občanského soudního řádu i podle trestního řádu a podklady k nim mají být předány Celní správě definitivně do 31. prosince 2024.

Jde o náklady soudních řízení a pořádkové pokuty, které může předseda soudu udělit za nesplnění povinností nebo narušování řízení podle občanského soudního řádu a náklady řízení a tresty podle trestního řádu.

Úplné znění příslušných ustanovení zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů je zde.

Jak upozorňuje Celní správa k justičním pohledávkám, což jsou pohledávky soudů a Vězeňské služby, vymáhání peněžních trestů zajišťuje pouze Celní úřad pro Jihomoravský kraj

Konec kolků jako drahého přežitku

S datem 31. prosince 2024 je spojen také konec plateb soudních poplatků prostřednictvím kolků. Tzv. kolkovou známkou zakoupenou na poště lze zaplatit soudní poplatek podle zákona o soudních poplatcích jen do konce roku.

Příslušníci Celní správy Foto: Celní správa

O změně informují soudy i ministerstvo financí, které vykonává dozor nad správným výběrem soudních poplatků.

„Kolkové známky byly zrušeny v rámci konsolidačního balíčku vlády, a to zejména z ekonomických důvodů. V dnešní digitální době šlo totiž o drahý přežitek, který zbytečně zatěžoval státní rozpočet, protože kolky musel někdo vytisknout a následně je také rozvést na prodejní místa. Pro představu, v období 2014 až 2021 činily náklady související s výrobou a distribucí kolků bezmála půl miliardy korun. Státu tak jejich zrušení uspoří ročně desítky milionů,“ uvádí k tomu ministerstvo financí.

Soudní poplatky bude možné zaplatit na účet, kartou nebo v hotovosti.

Už nakoupené kolky mohou lidé vrátit na vybraných poštách, pokud nejsou poškozené.

Justiční pohledávky tvoří obrovské číslo

V roce 2022 evidovaly soudy 120 milionů za neuhrazené náklady v civilním řízení. Je to jen 11% všech neuhrazených nákladů. Dále za soudní poplatky dlužili lidé 516,7 milionů korun.

Celkově tvoří justiční pohledávky obrovské číslo: „K 31. 12. 2022 představovaly neuhrazené aktivní pohledávky, evidované všemi soudy České republiky, částku 5 797,9 mil. Kč. Vedle toho jsou na podrozvahových účtech evidovány ještě nedoplatky tzv. pasivních pohledávek, u kterých bylo upuštěno od vymáhání (nedaňové pohledávky) nebo byly odepsány pro nedobytnost (daňové pohledávky), a to v částce 1 027,7 mil. Kč,“ uváděla důvodová zpráva ku konsolidačnímu balíčku.

Kromě justičních pohledávek vymáhaných soudy, státními zastupitelstvími a Vězeňskou službou vznikají v resortu justice pohledávky ještě z pokut za přestupky ukládaných Ministerstvem spravedlnosti jako správním orgánem v souvislosti s výkonem právnických a dalších souvisejících profesí – jde o notáře, advokáty, soudní znalce a insolvenční správce. Celní správa už dříve vymáhala pohledávky za prvními třemi kategoriemi profesionálů, konsolidační balíček rozšířil vymáhání na všechny.

Irena Válová