Krajský soud v Brně projedná případ žďárského soudce Romana Švaňhala. V srpnu ho Okresní soud v Třebíči uznal vinným z křivého obvinění bývalé partnerky. Soudce se proti tomu odvolal. Jednání o odvolání je nařízené na 11. prosince. Už dřív byl soudce souzen kvůli údajnému vydírání a vyhrožování partnerce, což ho na několik let ze soudcovského stavu vyřadilo. Švaňhal je stále soudcem, o talár nepřišel.
„JUDr. Švaňhal byl dočasně zproštěn výkonu funkce soudce od 1. července 2018 do 24. ledna 2024. V roce 2018 o tom rozhodl tehdejší ministr spravedlnosti,“ sdělila mluvčí žďárského soudu Markéta Smejkalová.
Původně dostal Švaňhal za křivé obvinění zaplatit 30 tisíc korun na základě trestního příkazu, proti tomu se však odvolal. Švaňhal měl bývalou družku křivě obvinit v roce 2018. Tehdy tvrdil, že se žena křikem a boucháním na dveře snažila vniknout do jeho bydliště. To se jí mělo údajně podařit vylomením dveří. Události vylíčené Švaňhalem se však na základě policejního šetření ukázaly jako nepravdivé. Trestní oznámení měl podat nikoliv v den, kdy k němu mělo dojít, ale ve chvíli kdy zjistil, že na něj bývalá družka podala trestní oznámení kvůli vyhrožování a týrání. „My můžeme více činit ve chvíli, kdy je o vině rozhodnuto pravomocně (nabyde právní moc). Pokud by soud rozhodnutí potvrdil, pak by následoval zánik funkce soudce,“ uvedl už dříve pro Českou justici mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Švaňhal už o talár dříve přišel, nakonec ale uspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu a do funkce se tak vrátil.
Bývalý předseda žďárského soudu byl v roce 2023 odsouzený za to, že vydíral svou někdejší partnerku a vyhrožoval jí. Podle obžaloby v letech 2015 až 2017 hrozil své tehdejší partnerce tím, že ji vyhodí na ulici nebo že z ní udělá blázna. Vyhrožoval jí svým vlivem a tím, že ji připraví o možnost stýkat se se synem.
Obvodní soud pro Prahu 4 a Městský soud v Praze se případem zabývaly opakovaně. Nejprve byl Švaňhal odsouzen za týrání osoby žijící ve společném obydlí. Rozhodnutí však tehdy Nejvyšší soud (NS) zrušil kvůli nesprávné právní kvalifikaci. Muž se prý choval bezohledně a celkově morálně nepřijatelně, nešlo však o týrání. Poté si Švaňhal vyslechl dvacetiměsíční trest vězení s podmínečným odkladem na 30 měsíců za vydírání a nebezpečné vyhrožování.
Letos v lednu NS i tento rozsudek zrušil. Soudcovo jednání podle něho bylo spíše přestupkem proti občanskému soužití, který je oprávněný řešit městský úřad.
Do funkce se soudce formálně vrátil letos 25. ledna.“ Do 31. ledna mu byla nařízena dovolená. Od 1. února se fakticky vrátil k výkonu funkce tím, že mu byl spuštěn nápad nových věcí. Do funkce se vrátil proto, že Nejvyšší soud ho zprostil obžaloby, tudíž je třeba na něj hledět jako na bezúhonného ve smyslu zákona o soudech a soudcích. Na takovou situaci sice zákon o soudech a soudcích ve skutečnosti nepamatuje, ale bylo to v minulosti vyřešeno judikaturou. Vrátil se na pozici soudce občanskoprávního oddělení,“ dodala Smejkalová.
Trestní řízení, které není pravomocně ukončeno, podle ní nemá na funkci soudce vliv. V případě pravomocného odsouzení podle zákona funkce soudce zaniká.
(čtk)