Až o dvacet procent by v příštím roce mohly růst platy pracovníků v justici. Po jednání Odborového svazu justice s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) to České justici řekla předsedkyně odborů Anna Pospíšilová. „Pan náměstek Radomír Daňhel při našem dnešním setkání hovořil o tomto čísle. Budeme ovšem trvat na tom, aby přidání šlo do platových výměrů a ne aby je na odměnách rozdělovali předsedové krajských soudů,“ uvedla s tím, že takto by byly odboráři spokojení. Při stávkách požadovali nárůst 15 procent a vytvoření samostatných platových tabulek. Zvýšení platů požadují také zaměstnanci Ministerstva spravedlnosti, kteří dnes uspořádali happening před budovou úřadu.
Podle Pospíšilové je nutné vyjednat, aby o rozdělování peněz nerozhodovali předsedové soudů. Ti to podle ní ne vždy dělají spravedlivě a peníze z rozpočtu se pak někdy využijí jinde, než na administrativní pracovníky. Ministr Blažek a náměstek pro ekonomiku Radomír Daňhel dnes diskutovali se zástupci základních odborových organizací. Návrh na přidání peněz na platy v justici předložil samostatně Blažek také výbor pro bezpečnost. Přes 500 milionů chce ministr odebrat z peněz na platy soudců a státních zástupců. Podle zdůvodnění má tento přesun stabilizovat personální situaci v justici a přispět k vyšší bezpečnosti ve věznicích. Objem peněz na platy soudců se měl podle vládního návrhu zvýšit téměř o 14 procent, nakonec to má být 6,9 procent.
Zaměstnanci Ministerstva spravedlnosti by měli podle předsedkyně výboru odborové organizace Platformy zaměstnanců Elišky Hronové by z rozpočtu na platy měli dostat 25 milionů korun. To podle ní ale nestačí. V letech 2021 až 2023 z ministerstva podle ní odešlo 232 ze 427 zaměstnanců. I jiná ministerstva totiž platí úředníkům více. „Stále se nedostaneme na úroveň platů kolegů například z Ministerstva financí,“ řekla České justici při dnešním protestu zaměstnanců. Práci na úřadě podle ní dělají jen „srdcaři“.
Destabilizaci úřadu a její dopady na justici, právní systém a rychlost i efektivitu prosazování práva popsala společně s Adam Hexnerem z legislativního odboru. Ten připomněl, že úředníci odcházejí a není tak dostatek odborníků například na agendu odškodňování. „Vznikají průtahy a další vícenáklady,“ uvedl Hexner s tím, že je pro něj ponižující takto kvůli platům „tajtrlíkovat“. Několik desítek zaměstnanců dnes před budovou úřadu rozvinuli několik transparentů, které poukázaly na nízké platy. Stálo na nich například „Advokátní tarif, platy soudců, státních zástupců. Na nás už nezbylo“, „Máme nárok na řadu benefitů včetně příspěvku na bydlení“, „Kolegové odešli jinam, bohužel si s sebou vykonávanou agendu nevzali“, „Zatímco my šetříme veřejný rozpočet, stát šetří na nás“, „Veřejná služba je vykonávána osobami v hmotné nouzi“, „Mám průměrný plat na MSP, když zaplatím průměrné pražské nájemné, zbyde mi 18.136 Kč“ nebo „Spravedlnost v odměňování je skutečně slepá“. Happening začal příjezdem trabantu, který přitáhl na vlečném laně teslu. Na prvním z vozů byl nápis „co si platíte“, na luxusním automobilu pak nápis „co si zasloužíte“. Ministr mezi své zaměstnance nepřišel.
Resort je podle něj pracovně nekonkurenceschopný. Úředníci přitom nejen píší zákony, ale také dohlíží například na kárnou agendu nebo na exekutory. Bývalý úředník Matej Blažek na hapenningu řekl, že ministerstvo musel opustit, protože za 47 tisíc hrubého nedokázal v Praze uživit rodinu a vzít si hypotéku.
Ministr Blažek počátkem října řekl, že průměrný plat na jeho ministerstvu je 62.000 korun a že veřejnosti se těžko vysvětluje, proč by se mělo úředníkům přidávat. „Problém je, že ministerstvo zaměstnává hodně právníků, kteří samozřejmě zejména v Praze mohou odcházet jinam,“ uvedl a připustil, že fluktuace zaměstnanců je znepokojivá.
Odboráři se ale proti údaji o průměrné výši příjmu ohradili. „Toto číslo je zkreslené, jelikož zahrnuje platy i odměny managementu a nejvyššího vedení ministerstva,“ podotkla Hronová.
Odboráři zveřejnili, že průměrný loňský plat ICT specialisty byl na ministerstvu spravedlnosti 52.264 Kč, zatímco na ministerstvu financí 65.906 Kč. Nástupní hrubý plat právníka ve 14. platové třídě je nyní na ministerstvu spravedlnosti 34.840 Kč, tedy 28.000 čistého. Osobní příplatky ministerstvo fakticky nenavýšilo od roku 2019.
Eva Paseková