Josep Borell, končící vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku. Zdroj: Evropská komise

Europoslanci debatovali o vztazích s USA za Trumpa. Pocítí to i naši vnuci, řekl jim Borell

Není to konec tohoto světa, ale začátek nového. Efekty pocítí i generace našich vnuků. O vztazích mezi Evropskou unií a USA poté, co si Američané podruhé zvolili prezidentem Donalda Trumpa, to řekl Josep Borell, končící vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku. S europoslanci debatoval o tom, jak se vztahy s novou americkou administrativou promění. Obává se slábnoucí pomoci Ukrajině i dopadu na ekonomiku, efekty podle něj budou trvat po generace.

„Jeho zvolení není náhodné, svědčí o hluboké politické a kulturní proměně americké společnosti. Změní to náš vztah, a dokonce i náš vztah vztah k pravdě, protože pravda se zdá být tvárná,“ řekl Borell, jehož mandát skončí spolu s nástupem nové Evropské komise.

To, co se děje v USA, by Evropu nemělo nechat lhostejnou. Jednak proto, že trendy v americké a evropské společnosti si jsou podle Borella podobné. Jednak proto, že to bude mít výrazné geopolitické důsledky. „Tyto volby – toto rozhodnutí amerických voličů – budou utvářet vývoj světa, efekty budou trvat do generace našich vnuků,“ řekl šéf unijní diplomacie.

Už to tady jednou bylo

O tom, co Trump v roli prezidenta skutečně udělá, můžeme podle něj jen spekulovat. Není podle něj výjimkou, že politik dělá jiné věci, než slíbil. „Můžu vám ale říct, že musíme být připraveni na to, co se může stát,“ řekl. Opětovné zvolení Trumpa bude mít podle Borella velké důsledky na bilaterální vztahy EU a USA. Připomněl, že Trump hovoří o zavedení desetiprocentních cel na evropské výrobky a šedesátiprocentních cel na čínské výrobky. „To by nás na globalizovaném trhu také ovlivnilo, protože čínské výrobky, které by nešly do Spojených států, by mohly přijít do Evropy,“ řekl. Obává se též dopadu masového vyhošťování migrantů nebo zvýšení úrokových sazeb. Američané se podle něj rozhodli a my musíme reagovat s vědomím, že na vztazích s USA závisí miliony pracovních míst.

Hlavní téma je ale podle něj bezpečnost. Dopad na situaci na Ukrajině, na Blízkém východě i na vztah mezi Čínou a Tchaj-wanem. Evropa podle něj musí dostát svým závazkům vůči Ukrajině. Připustil přitom, že v případě slábnoucí pomoci ze strany USA to může znamenat využití zmraženého ruského kapitálu – tedy ne jen výnosů z něj, které je aktuálně předmětem debat.

„Trumpovo zvolení by nám mělo posloužit k tomu, abychom si jasně uvědomili potřebu posílit naši bezpečnost, vzít svůj osud do vlastních rukou, jak se dnes říká,“ dodal. Připomněl, že podobná slova zazněla již v roce 2017, kdy si Američané Trumpa zvolili poprvé. A dodal, že doufá, že tentokrát se too skutečně stane. Evropská unie totiž podle něj není jen o hospodářství. Měla by rozvíjet i společnou bezpečnostní a obrannou politiku, a to ne jako alternativa, ale jako doplněk k NATO.

Kromě situace na Ukrajině se obává také vlivu na situaci v Gaze a na reakci Číny. „Tato americká administrativa jistě nebude klást stejný důraz jako prezident Biden a můj přítel Blinken (Antony Blinken, ministr zahraničí USA, pozn. red.) na snahu najít příměří. Pravděpodobně dojde k větší shovívavosti vůči expanzivním tendencím Netanjahuovy vlády a k menšímu bezpečí Palestinců. Pokud jde o Čínu, uvidíme pro začátek obchodní problémy a jistě i agresivnější postoj ve velkých technologických a obchodních otázkách,“ řekl europoslancům. „Není to konec světa, je to začátek jiného světa,“ dodal.

Vondra: Investujme do obrany, abychom udrželi NATO při životě

V rozpravě následně zaznělo, že Evropa musí dělat aktivní kroky k posílení vlastní bezpečnosti. „Je důležité podporovat z evropských fondů takové vládní projekty, jako je například polský projekt Východní štít – posílení bezpečnosti společné hranice. Hranice musí být bezpečné. Vzduch musí být chráněn,“ řekl za největší politickou skupinu evropských lidovců europoslanec Andrzej Halicki. Evropa podle něj má potenciál i vybavení, je třeba jen politické rozhodnutí. Připomněl také, že již brzy se ujme své role nový eurokomisař pro bezpečnost. Andrius Kubilius bude vůbec první člověk v této nově vytvořené pozici.

Podobně hovořil i zástupce frakce socialistů, která je v Evropském parlamentu druhá nejsilnější. „Pokud je jeho první období v Bílém domě předzvěstí jeho druhého období, pak bychom se měli připravit na to, že euroatlantické vztahy pravděpodobně nebudou vůbec klidné Pohrdání mezinárodním právem a multilaterálními organizacemi, jako je OSN, opětovné opuštění úsilí o ekologickou transformaci, nová obchodní válka – možná – mezi Evropskou unií a Spojenými státy, omezení pomoci Ukrajině a výrazné vzdálení se od aliancí, jako je NATO, jsou výzvy, na které budeme muset reagovat,“ řekl europoslanec Yannis Maniatis. Evropa se proto podle něj musí konečně stát strategicky autonomní.

Do rozpravy v Evropském parlamentu se zapojili také čeští europoslanci. Klára Dostálová (ANO) předřečníkům vyčetla že démonizují americké voliče, kteří volají po změně. „Staví zdi kolem odlišných názorů a ignorují hlasy milionů voličů. To není demokracie, to je hra o trůny,“ řekla.

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) pak vyzval k akci. „Zaprvé musíme mnohem více investovat do naší bezpečnosti a obrany, abychom si ve Washingtonu získali respekt a udrželi NATO při životě,“ řekl. Dále musí podle něj Evropa omezit své klimatické snahy. „A za třetí, skutečným problémem je Trumpův merkantilismus. Obrovská odpovědnost by proto ležela na nové Evropské komisi. Musí okamžitě navázat spolupráci s Washingtonem, aby se zabránilo eskalaci obchodních válek, které by vážně poškodily naše podniky,“ řekl.

(knn)