Přestože se obžalovaní ve známé kauze Vidkun, v níž jde o údajné vynášení informací z policie, snažili dostat před soud nové svědky, kteří by svědčili v jejich prospěch, olomoucký Vrchní soud to zamítl. Dnes vynesl rozsudek. Přehodnotil svoje původní rozhodnutí a trestal výrazně tvrději. Bývalého náměstka olomoucké krajské policie Karla Kadlece, který byl původně odsouzen podmíněně, poslal na 3 a půl roku do vězení.

Podnikateli Ivanu Kyselému soud ponechal podmínku, ale výrazně zvýšil peněžitý trest a to z 346 tisíc na 1, 82 milionu korun.

Exhejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi (SOCDEM) soud potvrdil dvouletý trest s podmíněným odkladem na 3,5 roku a peněžitý trest 182 tisíc korun.

V známé kauze Vidkun, týkající se údajných úniků informací z policejních spisů a údajného ovlivňování kauz obžalovaní vinu od začátku popírají a žádali zproštění obžaloby.

Mohlo by vás zajímat

Navíc soud vyzvali k předvolání nových svědků z řad policie, kteří měli svědčit v jejich prospěch. Objevily se totiž nové informace o způsobech vyšetřování kauzy Vidkun ZDE či ZDE. Soud ale návrh na slyšení nových svědků zamítl.

Žalobce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Miroslav Stoklásek pro policejního exnáměstka Karla Kadlece žádal od podání obžaloby pět let vězení. Přísnější trest zdůvodňoval generální prevencí i postojem obžalovaného v celé trestní kauze.

Bývalý náměstek olomoucké krajské policie Karel Kadlec vychází z jednací síně. Vlevo státní zástupce Miroslav Stoklásek. Foto: Jan Hrbáček

Vrchní soud Stokláskovi napodruhé částečně vyhověl. Karla Kadlece, který byl původně odsouzen podmíněně, poslal na 3 a půl roku do vězení. Soud mu taktéž potvrdil pětiletý zákaz činnosti v bezpečnostních složkách. Souběžně s nepodmíněným trestem mu snížil „peněžák“ ze 438 tisíc na 219 tisíc korun.

Očekává se, že v kauze padnou nejen dovolání, ale i návrhy na obnovu řízení kvůli nepřipuštěným svědkům z řad policie.

Krajský soud v Ostravě – pobočka Olomouc – uznal loni v říjnu znovu vinnými bývalého náměstka olomoucké krajské policie Karla Kadlece a vlivného podnikatele Ivana Kyselého v korupční kauze Vidkun. Podle obžaloby Miroslava Stokláska z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci si měli několik měsíců v roce 2015 sdělovat informace z trestních spisů a využívat je k posílení svého vlivu. Odsouzen byl i bývalý olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD – SOCDEM), který podle obžaloby získával v jedné z kauz informace z trestního řízení a Kadlecovi za to měl nabídnout úplatek. Prvoinstančně byli všichni tři odsouzeni k podmíněným trestům, ale do případu po odvolání zasáhl Vrchní soud v Olomouci. Z dikce jeho rozhodnutí vyplynulo, že odvolací soud nalézací soud nabádal vyslyšet více text obžaloby.

Podle dikce prvoinstančního rozsudku měl bývalý policejní náměstek Kadlec nejméně od února do srpna 2015 poskytovat informace podnikateli Kyselému a v jednom případě i tehdejšímu hejtmanovi Rozbořilovi.

Sdělovat měl nejen informace z trestních řízeních, ale i o důkazní situaci a plánovaných rozhodnutích ve věci, uvedl soudce Martin Lýsek.

Chtěl se tím podle soudu vlivnému podnikateli odvděčit za své setrvání ve funkci a posílit tak svůj vliv u policie.

„Věděl přitom, že obžalovaný Kyselý může tyto informace sdělit jiným osobám a zmařit tak trestní řízení,“ řekl dnes soudce Lýsek.

Podnikatel podle rozsudku tyto informace využíval k posílení svého vlivu v podnikatelsko-politickém prostředí.

Bývalý hejtman Rozbořil podle rozsudku nabídl Kadlecovi 13. srpna 2015 úplatek za informace v případu stavby jezdeckého areálu v Lazcích, který byl prověřován kvůli možnému dotačnímu podvodu.

Trojice obžalovaných vinu po celou dobu procesu odmítá.

Ivan Kyselý popírá, že by někoho instruoval a pravidelně zjišťoval informace, sdělené informace podle něj žádné vyšetřování zmařit nemohlo.

Karel Kadlec namítal, že styky s podnikatelem byly jeho operativní činností, kdy se snažil naopak informace získávat, což odmítl jak krajský, tak Vrchní soud. Soud ale uvedl, že o operativní činnost nešlo a Kadlec porušil povinnost mlčenlivosti policisty.

Vinu odmítl i bývalý hejtman Jiří Rozbořil, styky s Kadlecem označil za kriminalizaci „tlachání v hospodě u piva“.

Kauza Vidkun je postavena důkazně především na odposleších. Předsedkyně senátu vrchního soudu Martina Kouřilová dnes podle agentury ČTK při čtení rozsudku opakovaně uvedla, že všechny odposlechy byly provedeny zákonně, vyvrátila námitky všech obžalovaných.

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) na nich monitorovali několik desítek hlavních aktérů případu v olomouckých kavárnách a restauracích, ale i z kuřárny olomouckého pracoviště GIBS a Kadlecovy kanceláře v budově krajského policejního ředitelství.

Právě tam podle žalobců obžalovaní diskutovali o věcech z trestních řízení a předávali si informace či pokyny. Obžalovaní přitom soudu prokazovali, že se bavili o mediálně známých záležitostech, jenže soud nepřesvědčili.

Další podrobnosti o kauze Vidkun si lze přečíst ZDE.

(hrb)