Prezident Petr Pavel vyjádřil na dnešní schůzce s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) obavu z toho, zda se navržené změny trestního práva stihnou projednat v tomto volebním období. Ministr to po setkání sdělil novinářům s tím, že vládou by návrh mohl projít v listopadu, a potom se o něm chystá jednat s opozicí. Změny mají pomoci snížit počet vězňů. Právě problematika vězeňství, jeho financování a práce s propuštěnými byla podle Blažka jedním z hlavních témat schůzky.
„Ten rozhovor byl velmi věcný, pan prezident byl připravený, kladl fundované otázky. Já osobně si nemyslím, že by namítal něco proti tomu, že se tato novela trestního práva má přijímat,“ popsal Blažek při odchodu z hodinového jednání. Ministr věří, že prosadit změny se v tomto volebním období podaří. „Před prvním čtením budu samozřejmě velmi jednat s opozicí, aby tomu pokud možno nekladla překážky, případně dala nějaké návrhy. Budou-li rozumné, jsem samozřejmě připraven je akceptovat,“ pokračoval.
Pavel se podle Blažka velmi zajímal o vězeňství. „Ta debata byla na prvním místě o finančních prostředcích, a potom vlastně o celkovém systému, jak to u nás je, pokud jde o osoby, které jsou propuštěny z vězení – to znamená jak funguje sociální systém, aby nemusely znovu páchat trestnou činnost,“ uvedl ministr. Vězeňská služba by měla příští rok podle návrhu státního rozpočtu získat na výdaje nejvíce peněz ve své historii – přes 14 miliard korun. Blažek zmínil, že prezident se ptal také na oběti trestných činů.
Prezident Blažkovi před měsícem vetoval novelu, která z větší části rušila laické přísedící z lidu v soudních senátech. „To je věc, která se stala. Nijak jsem se k tomu nevracel a pan prezident taky ne,“ uzavřel.
Prezident minulý měsíc zdůraznil nutnost přijetí novely trestního zákoníku v souvislosti se situací ve vězeňství, kterou označil za velmi vážnou. Po setkání s experty tehdy uvedl, že je potřeba primárně řešit personální stabilizaci Vězeňské služby a poté vytvoření strategických dokumentů k trestní politice státu. Kritizoval, že současný trestní systém do značné míry zastupuje nedostatky sociálního systému. Na problému recidivy a souvisejících otázek musí podle Pavla spolupracovat několik ministerstev i privátní sektor s neziskovými organizacemi. Odmítl, že by řešením přeplněnosti věznic mohla být amnestie.
Ministerstvo odeslalo vládě novelu trestního zákoníku a souvisejících předpisů minulý týden. Navržené změny, které podle úřadu modernizují trestní právo, mají pomoci přeplněným věznicím. Spočívají v podpoře ukládání alternativních trestů namísto vězení, v mírnějším trestání drobné kriminality či v částečné legalizaci samopěstování i držení konopí.
Peněžitý trest by mělo být nově možné uložit za jakýkoliv trestný čin, u závažných skutků – například znásilnění – jej ale nebude možné uložit samostatně. Snižuje se sazba za opakovanou krádež. Neplacení alimentů bude trestné jen v určitých případech a bude za něj hrozit maximálně rok za mřížemi. Původní podoba návrhu, kterou ministerstvo rozeslalo do připomínkového řízení letos v březnu, čelila kritice části odborníků. Výhrady měly i Nejvyšší a Nejvyšší správní soud. Ministerstvo následně návrh upravilo.
(čtk, epa)