Statisíce Čechů mají problémy s dluhy Foto: Pixabay

ČAK: Zkrácení doby oddlužení na 3 roky vyvažuje zvýšená ochrana věřitelů

Zkrácení doby pro oddlužení nemusí znamenat, že věřitel dostane od dlužníka méně peněz. Na tiskové konferenci to dnes řekli zástupci České advokátní komory (ČAK). Novela insolvenčního zákona podle nich zavádí i mechanismy na ochranu věřitelů. Insolvenční správci a soudci již nebudou určovat výši splácení dluhů pouze podle dosavadních příjmů dlužníka, ale i podle toho, jaký má výdělečný potenciál. V případě nedodržení podmínek oddlužení bude soud moci jeho dobu prodloužit.

Insolvenční správci a soudy budou mít k dispozici nový informační mechanismus ministerstva spravedlnosti, který jim pomůže určit, jak vysoké splátky dlužníkovi nastavit. „Nebudeme se dívat jen do minulosti, jaké měli příjmy, ale budeme se zamýšlet nad tím, jaké by ty příjmy vlastně měli mít, tak aby odpovídaly tomu, kolik lidé ve srovnatelném postavení vydělávají,“ uvedl předseda insolvenční sekce ČAK Michal Žižlavský.

Jako první budou hodnotit příjmový potenciál dlužníka advokáti, kteří sepisují většinu návrhů na povolení oddlužení. Pak prověří možnosti a schopnosti dlužníka insolvenční správci. Na základě jejich zprávy soud určí každému dlužníkovi jeho osobní cíl, tedy částku, kterou má dlužník zaplatit věřitelům, aby mu soud odpustil zbývající dluhy.

Při určení výše splátek se bude posuzovat i situace dlužníka, tedy jeho majetek, místo bydliště, věk, rodinný či zdravotní stav, počet dětí a další. „Z praktického pohledu bude oddlužení ušito na míru jednotlivci,“ uvedl advokát Adam Sigmund. Novela zároveň srovnává částky, které se dlužníkům strhávají při osobním bankrotu s těmi, které platí při exekucích. „Lepší doba pro to oddlužit se ještě nikdy nebyla,“ dodal.

Soud ale může po dlužníkovi požadovat, aby kvůli splácení dluhů navýšil svůj příjem v případě, že neodpovídá tomu, kolik lidé ve stejné oblasti se stejným vzděláním a schopnostmi vydělávají. „Nejde o to vystavovat dlužníky nepřiměřeném tlaku, ale dostat je z černého trhu, tak aby se nestávalo, že dlužníci splácí minimum a peníze si vydělávají jinde,“ uvedl Žižlavský.

Když dlužník nesplní za tři toky soudem stanovený osobní cíl, věřitelé mohou navrhnout sankční prodloužení doby oddlužení. Jeho délka ale nesmí překročit čtyři roky, ve zvlášť závažných případech čtyři a půl roku.

Novela insolvenčního zákona začne platit v úterý. Zkracuje dobu oddlužení z pěti let na tři. Dlužníci také nebudou muset dosáhnout paušálně stanovené míry splacení dluhů.

Oddlužení je jednou z možností řešení úpadku. Změny insolvenčního zákona vycházejí z evropské směrnice. Podle zastánců zkrácení získají předlužení lidé šanci rychleji se dostat z dluhové pasti a vrátit se do legální ekonomiky. Podle kritiků změna neúměrně zhorší pozici věřitelů.

(čtk)