Podobné zákony nyní platí zhruba ve dvou desítkách zemí, převážně v Evropě a Latinské Americe Foto: Pixabay

Australané mohou podle nového zákona ve volném čase ignorovat pracovní hovory a e-maily

Australští zaměstnanci mohou ode dneška ve svém volném čase ignorovat pracovní telefonáty a e-maily, aniž by jim za to hrozil postih. Umožňuje to nový zákon, který má podle agentury Reuters pomoci s lepším oddělením soukromého a pracovního života.

Takzvané právo na odpojení, které v Austrálii platí počínaje dneškem, se nevztahuje na naléhavé případy nebo na zaměstnance, kteří mají nepravidelnou pracovní dobu. Ti mohou zaměstnavatele odmítnout pouze v případě, že je to přiměřené situaci. Přiměřenost bude v případě sporu posuzovat australská komise, která se zabývá spravedlivými pracovními podmínkami.

Podobné zákony nyní platí zhruba ve dvou desítkách zemí, převážně v Evropě a Latinské Americe, uvádí Reuters. Průkopníkem je v tomto ohledu Francie, kde pravidla pro zaměstnavatele platí od roku 2017. O rok později obdržela společnost Rentokil Initial, která se zabývá hubením škůdců, pokutu ve výši 60.000 eur (1,5 milionu korun). Po zaměstnancích vyžadovala, aby byli neustále dostupní na telefonu.

„Před příchodem digitálních technologií nedocházelo k žádným zásahům (do soukromého života). Lidé na konci směny odešli domů a až do návratu následujícího dne je nikdo nekontaktoval,“ řekl John Hopkins z univerzity v australském Melbourne. „Nyní je v globálním měřítku normou, že dostáváme e-maily, zprávy, telefonní hovory i mimo pracovní hodiny, a to i na dovolené,“ dodal.

Australané v roce 2023 odpracovali v průměru na 281 hodin neplacených přesčasů, vyplývá z loňského průzkumu Australského institutu (AI). Ten hodnotu této práce odhaduje na 130 miliard australských dolarů (asi dva biliony korun).

(čtk)