Ústavní soud (ÚS) se zastal advokátky, která za práci v komplikované trestní kauze dostala výrazně nižší odměnu, než jakou požadovala. V nálezu, který je dostupný na jeho webu, soud zdůraznil, že pravidla pro odměňování advokátů ex offo nemají dopad jen na jejich vlastní finanční zájmy, ale také na systém spravedlnosti v ČR.
„V situaci, kdy o výši odměny obhájce nerozhoduje na základě dohody s advokátem sám obviněný, ale stát, je uhrazením odměny obhájce realizováno ústavně zaručené právo na právní pomoc a obhajobu. Proto je nutné dbát na to, aby způsob určení odměny obhájce neměl nepříznivý vliv na základní práva a svobody obviněného, tedy i právo na obhajobu,“ stojí v nálezu.
Advokáti si v Česku dlouhodobě stěžují na nízké tarifní odměny, někteří se zdráhají přebírat na náklady státu obhajobu klientů, kteří vlastního právního zástupce nemají. „Nastavením pravidel pro odměňování advokátů jsou ovlivněny nejen finanční zájmy advokáta – podnikatele, ale i naplnění jeho role jako ochránce základních práv v systému řádného výkonu spravedlnosti,“ napsala v nálezu soudkyně zpravodajka Lucie Dolanská Bányaiová.
Někteří advokáti nález přivítali. „Zcela zásadní právní věta, která odpovídá i tomu, jak argumentujeme soudům při odmítání ex offo z důvodu stávky. Nízká odměna obhájců je v rozporu s právem obviněných/obžalovaných na obhajobu,“ napsal na síti X advokát Petr Němec.
Soud: Mezinárodní právo je běžné učivo na fakultě
ÚS se konkrétně zabýval stížností advokátky, která obhajovala uprchlého Martina Kantora. Za boj v řadách proruských separatistů proti ukrajinským ozbrojeným silám v Donbasu si má odpykat 20 let ve vězení. S ohledem na složitost kauzy, zejména nutnost aplikovat mezinárodní právo a pracovat s dokumenty v cizích jazycích, požádala advokátka o trojnásobné zvýšení odměny za jednotlivé úkony. Městský soud v Praze jí přiznal jako odměnu a náhradu hotových výdajů celkem 152.656 korun.
Vrchní soud v Praze ale výpočet korigoval a částku snížil na 37.585 korun. K mimořádnému zvýšení odměny neviděl důvod, nároky označil za přemrštěné, obhajoba prý v kauze nebyla nijak náročná, mezinárodní právo patří mezi běžné učivo na právnických fakultách. ÚS nyní označil za chybu, že vrchní soud zcela vyloučil možnost jakéhokoliv zvýšení odměny advokátky oproti tarifu. Zasáhl tak nejen do jejích práv, ale také „kontextuálně“ do práv odsouzeného. Nyní se musí odměnou zabývat znovu a důkladněji.
Ministerstvo spravedlnosti dlouhodobě pracuje na úpravě pravidel odměňování advokátů. „Návrh novely advokátního tarifu jsem zaslal k projednání do pracovních komisí Legislativní rady vlády. Pokud tyto neseznají rozpor návrhu s platnou legislativou, měla by být novela účinná od 1. 1. 2025,“ uvedl před několika dny na X ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).
(čtk)