Slovenský ministr spravedlnosti Boris Susko Foto: MSP SR

Odsouzený slovenský exprokurátor byl propuštěn z vězení, pomohl mu ministr

Odsouzený bývalý šéf již zrušeného elitního útvaru slovenské prokuratury ÚSP Dušan Kováčik byl dnes propuštěn z vězení ještě před odpykáním osmiletého trestu za korupci a za vynášení důvěrných informací. Kováčikovi pomohlo rozhodnutí ministra spravedlnosti Borise Suska z nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), který mu výkon trestu přerušil a současně podal mimořádný opravný prostředek proti odsuzujícímu verdiktu z roku 2022. Suskův postup kritizovala exministryně spravedlnosti Mária Kolíková.

Kováčik bezprostředně po opuštění věznice v Dubnici nad Váhem své propuštění před novináři nekomentoval s odůvodněním, že má málo informací.

Ministerstvo spravedlnosti v dnešním prohlášení uvedlo, že Susko vyhověl podnětu Kováčikova obhájce k podání takzvaného dovolání. Má za to, že v případu mohlo být porušeno právo na spravedlivé soudní líčení. Přerušení výkonu Kováčikova nepodmíněného trestu potrvá do rozhodnutí nejvyššího soudu o podaném dovolání.

„Suskovo jednání je bezprecedentním zásahem do soudní moci,“ napsala v reakci Kolíková. Podle ní se už v minulosti sice stalo, že ministr spravedlnosti s podáním dovolání propustil odsouzeného na svobodu. Dodala ale, že šlo o výjimečnou situaci kvůli pochybení soudů, nikoliv ovšem v otázce uznání viny, ale stanovení výše trestu.

Kováčik byl nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který byl odsouzen po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po parlamentních volbách z roku 2020, které skončily porážkou do té doby vládního Směru-SD Roberta Fica. Po loňských předčasných volbách se Směr-SD vrátil k moci a Fico se stal počtvrté premiérem; jeho nynější vláda letos například prosadila zrušení ÚSP, který vykonával dozor také nad vyšetřováním kauz doby dřívějšího vládnutí Směru-SD.

List Denník N uvedl, že Fico podle uniknutých nahrávek v roce 2021 jako opoziční politik mluvil o tom, že všem by pomohlo, pokud by Kováčik svůj korupční případ ustál. Kováčik byl pak o rok později pravomocně uznán vinným za to, že za úplatek 50.000 eur (nyní 1,26 milionu Kč) pomohl údajnému šéfovi jednoho zločineckého gangu Ľubomírovi Kudličkovi zůstat na svobodě a že vynášel informace z vyšetřování. Směr-SD tehdy Kováčika označil za oběť brutálního zneužívaní trestního práva pro politické cíle.

Ve slovenských mediích si Kováčik dříve vysloužil přezdívku „pan 61:0“ vycházející z toho, že za několik let jako speciální prokurátor nepodal obžalobu v žádném z případů, na jejichž vyšetřování dohlížel. Proto jej tisk označoval i jako zametače kauz. V čele ÚSP stál Kováčik od jeho vzniku v roce 2004, funkce se vzdal v roce 2020 po obvinění v kauze, ve které byl nakonec odsouzen.

(čtk)