E-shop Mamut provozovaný firmou Mammoth odebíral ohromná množství iPhonů a dalšího příslušenství značky Apple za účelem jejich dalšího pronájmu Foto: Pixabay

Mluvčí Plus4U: Mammoth předal dokumenty insolvenčnímu správci. Dokazují, že dodávky končily ve firmách Janouška

Po více než třičtvrtě roce, kdy se objevila kauza Mamut, v níž zmizely stovky telefonů a sluchátek značky Apple, se v podvodu za stamiliony objevují další důkazy o klíčové roli podnikatele Břetislava Janouška. „Kompletně předložené dokumenty insolvenčnímu správci ukazují, že elektronika, se kterou Janoušek obchodoval, končila výhradně v jeho účelově založených firmách,“ říká v rozhovoru mluvčí společnosti Plus4U Aneta Havlová.

Janoušek původně přišel do společnosti Plus4U s návrhem krátkodobě pronajímat telefony a sluchátka značky Apple. Navrhl, aby Mammoth, dceřiná firma Plus4U, své obchodní služby poskytoval v rámci business modelu, který Janoušek dohodl s T-Mobile a J&T Leasingová společnost. Transakce měla zajišťovat společnost Mammoth, provozující e-shop Mamut.cz. tedy zavedený internetový obchod. Jak to reálně probíhalo?
Pro distribuci zařízení ke klientům a pro fakturaci měl Janoušek používat své společnosti SBJ Trade či J.A.E. Produkty ale v těchto firmách končily, kde s nimi Janoušek obchodoval – naprosto v rozporu s byznysem, který byl postaven na pronájmu.

Plus4U nyní předložilo insolvenčnímu správci klíčové dokumenty o celém podvodu. Co v nich je?
Explicitně ukazují, že tyto dvě firmy odebraly elektroniku pod vedením Janouška od společnosti Mammoth a následně směřovaly do zmíněných firem SBJ Trade a J.A.E., a nikoliv do žádných firem ze skupiny Unicorn ani jeho vlastníka – Vladimíra Kováře.

O jaké dokumenty jde?
Předkládaná dokumentace obsahuje daňové doklady (faktury) vystavené firmou Mammoth svým odběratelům (kterými jsou SBJ Trade, J.A.E. a pan Janoušek). Dokumenty obsahují také dodací listy, které prokazují dodání hardware zařízení firmy Mammoth opět svým výše uvedeným odběratelům. Nechybí ani dostupná komunikace mezi zaměstnanci firmy Mammoth a odběrateli prokazující dodání zboží panu Janouškovi, resp. jeho společnostem. Současně má díky tomu insolvenční správce podklady k vymáhání dlužných částek za Janouškovými firmami. Právě Janoušek je klíčem k tomu, co se s telefony a dalším zařízením stalo.

O nejvíc peněz v kauze pak přišel mezinárodní mobilní operátor T-Mobile, a také jedna z největších finančních skupin v Česku, společnost J&T. Ti roli Janouška nevidí jako klíčovou. Na co tedy dokumenty ukazují?
Místo toho, aby janoušek zařízení pronajímal, prodával zboží ze svých společností dalším firmám. Podle dostupných informací například Z + M servis nebo Dato Trade. Od obou inkasoval stovky milionů korun. Zmíněnou firmu Dato Trade, která se zabývá zprostředkováním obchodu s elektronikou, přitom vlastní jedna z důležitých postav obřího podvodu, kterou je pan Rezek, jehož do podvodného schématu Janoušek zřejmě zapojil. Právě jeho si Janoušek najal jako přepravce zařízení odebraných od společnosti J&T Leasing. Nejen s těmito firmami Janoušek úzce spolupracoval. Inkasa přesahující půl miliardy korun získal Janoušek do firmy J.A.E. od společnosti MS Clever. Právě v ní byl do roku 2022 společníkem, dnes je v ní jako jednatel a společník uveden pouze Milan Brašna, Janouškův známý.

Janoušek navíc inkasoval peníze v hotovosti, které následně vkládal na účty svých firem J.A.E. a SBJ Trade. Zejména během podzimu 2020 vložil v ČSOB na účty těchto společností celkem 1,3 miliardy korun. Z dostupných informací je vysoce pravděpodobné, že vkládaná hotovost byla výnosem Janouška z trestné činnosti. Tím podvedl nejen své dodavatele T-Mobile a J&T Leasing, ale – a to především – také společnost Mammoth. Z dostupných informací také vyplývá, že některé zboží mohlo být do Mamutu dodáváno vícekrát za použití různých identifikačních kódů. Tím v celkových dodávkách vzniklo velké množství duplicit.

Nad rámec poskytnutých dokumentů odeslala firma Mammoth insolvenčnímu správci také vyjádření k postupu vypnutí informačního systému e-shopu Mamut. Kompletní služby pro provoz e-shopu  provozovala jeho sesterská společnost Plus4U Net. Mammoth na základě smlouvy využíval řízení a podporu veškerých procesů spojených s provozem účtů nebo poskytování a konzultace k provozu informačních systémů. Vzhledem k tomu, že Mammoth ukončil činnost, nepotřeboval logicky tyto služby nadále využívat a smlouvu s Plus4 Net řádně ukončil. Veškerá dokumentace relevantní pro obchodní vedení společnosti (včetně dokumentace důležité pro uplatňování oprávněných nároků společnosti Mammoth), která se nacházela v jeho úložišti, existuje rovněž mimo toto úložiště.

Nemohlo ale tímto způsobem dojít ke ztrátě důležitých dokumentů a dat?
Ke ztrátě dat důležitých pro trestní či insolvenční řízení v žádném případě nedošlo. Motivací pro ukončení smluvního vztahu bylo ze strany Mammoth přestat hradit za služby, které již s ohledem na jeho insolvenci a zastavení provozu e-shopu postrádají smysl a znamenaly by jen zbytečný náklad pro majetkovou podstatu, tedy fakticky by tím byly hrazeny zbytečné náklady na úkor věřitelů. Ukončení poskytování služeb (a tím snížení nákladů hrazených z majetkové podstaty) tak bylo za dané situace v zájmu Mammoth i jeho věřitelů.

V celé kauze padlo i trestní oznámení. Spolupracujete s policií?
Mimo insolvenční řízení je ze strany Plus4U poskytována plná součinnost především Policii ČR, a to s cílem maximálně přispět k objasnění trestné činnosti páchané zřejmě panem Janouškem a dalšími s ním spolupracujícími osobami z T-Mobile a J&T Leasingová společnost. V této souvislosti jsou Policii předávány průběžně všechny relevantní dostupné podklady. S ohledem na probíhající trestní řízení nelze poskytnout bližší informace o charakteru poskytovaných dokumentů, dat či informací.

(rčj)