Pankrácká věznice Foto: Vězeňská služba

Pankrácká věznice si nechala zpracovat EPC projekt. Na energiích plánuje ročně ušetřit osm milionů korun

Vazební věznice Praha Pankrác chce omezit náklady na energie, v areálu nechala částečně zateplit 15 objektů a prošla rekonstrukcí energetického hospodářství. Opatření mají zajistit snížení nákladů na energie a vodu o téměř 20 procent, roční úspora by měla být osm milionů korun. Projekt je řešen metodou EPC (Energy Performance Contracting), kdy dodavatel za úsporu ručí ve smlouvě. Desetiletý projekt má na starosti společnost ENESA z ČEZ ESCO.

„Celkové náklady modernizace překročily 140 milionů korun. Část investice byla pokryta dotací a část smluvně garantovanou úsporou na spotřebě energií a vody,“ uvedl k tomu mluvčí společnosti ČEZ Martin Schreier. Podle generálního ředitele Vězeňské služby České republiky Simona Michailidise byl důvodem takto rozsáhlé akce především zhoršující se stav energetického hospodářství a vězeňských budov.

„Nyní máme místo dvou starých prádelen novou moderní centrální prádelnu, starou centrální parní kotelnu nahradila účinná teplovodní kotelna, včetně výkonného tepelného čerpadla. Také osvětlení prošlo významnou proměnou za celkem 3,3 milionu korun,“ uvedl generální ředitel Vězeňské služby České republiky.

 Součástí projektu je kromě zateplení například i výměna oken. Plánované úspory energií za pět let představují podle společnosti ČEZ ekvivalent 6725 tun CO2. První úspory bude moci věznice podle společnosti sčítat od začátku roku 2024.

Zateplení a kvalitnější osvětlení má kromě energetických úspor přispět ke zlepšení pracovních podmínek pro zaměstnance areálu a přibližně 1100 vězňů. V rámci úprav areálu bylo podle společnosti ČEZ nutné dodržovat vzhledem ke stáří komplexu požadavky Národního památkového ústavu, výstavba věznice začala v roce 1885.

Podle generálního ředitele společnosti ČEZ ESCO Kamila Čermáka jsou věznice ideálními areály pro EPC projekty, protože jde o velké komplexy budov, kde se energie spotřebovávají čtyřiadvacet hodin denně. „Je tu opravdu velký potenciál pro energetické úspory. Právě ty jsou v posledních měsících stále aktuálnějším tématem, ať už pro firmy, obce nebo veřejné instituce. Ve velkém se snaží šetřit i veřejný sektor,“ sdělil Kamil Čermák.

Do projektu energetických úspor se pustila i věznice ve Valdicích. Opatření za 115 milionů korun zpracovala také společnost ENESA. Dodavatel zde musel počítat například s tím, že se jeho zaměstnanci nebudou moci pohybovat bez ostrahy. Zakázáno bylo používání mobilních telefonů.

Bohnice i Český statistický úřad

Dalším velkým EPC projektem, který se v České republice blíží k dokončení, je rekonstrukce Psychiatrické nemocnice Bohnice. Obchodní ředitel společnosti Veolia Energie Česká republika Jakub Tobola během svého vystoupení na sympoziu Ekonomického deníku na téma „Investice, úvěry a financování projektů energetických úspor“ uvedl, že projekt v bohnické nemocnici je téměř hotový. „Museli jsme vyměnit několik kilometrů podzemních rozvodů tepla, instalovat nové výměníkové stanice, přidat termostatické hlavice na radiátory, vyměnit staré osvětlení za moderní LED osvětlení,“ uvedl Jakub Tobola.

Další část zakázky představovaly stavební práce. Tobola dodal, že tuto zakázku Veolia v hodnotě téměř 490 milionů korun realizovala ve spolupráci s partnerskými firmami D-energy a BAK.

Modernizací prošel také areál Českého statistického úřadu v Praze 10. Obnovu budov úřadu měla na starosti společnost D-Energy. Projekt zahájila loni a dokončila v září letošního roku. Náklady dosahující 254 milionů korun uhradila ze dvou třetin dotace z Operačního programu Životní prostředí, zbytek byl financován z prostředků ČSÚ. Statistický úřad tedy nevyužil dodavatelský úvěr, který je pro projekty energetických úspor se zaručeným výsledkem (EPC) typický.

(teč)