Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) připravuje úpravu metodiky trestů za protisoutěžní jednání, zahrnuje mimo jiné zpřísnění postihů za nejzávažnější prohřešky, zejména za kartelové dohody. Na Svatomartinské konferenci, kterou úřad pořádá, to řekl jeho předseda Petr Mlsna.
„V průběhu října jsme předložili k veřejné konzultaci revizi metodiky trestů za protisoutěžní jednání, která mimo jiné zahrnuje také podstatné navýšení pokut za nejzávažnější protisoutěžní jednání, především horizontální tvrdé kartely. Kartel se prostě nesmí vyplatit a trest za něj musí odstrašovat,“ uvedl Mlsna. Kvůli nemoci dnes k účastníkům promluvil prostřednictvím videopřenosu.
Na loňské konferenci zástupci úřadu oznámili, že úřad bude poskytovat slevu z pokuty, pokud potrestaná firma zavede nebo rozšíří takzvaný compliance program. Ten představuje soubor vnitropodnikových pravidel, která mají bránit porušování zákona o hospodářské soutěži.
„Od té doby byla využita tato nabídka v mnoha správních řízeních, v nichž padlo rozhodnutí. Neznamená to však, že přijmeme jako compliance cokoliv. V jednom z nejnovějších případů jsme předložené dokumenty jako funkční program neuznali a ke snížení pokuty jsme nepřistoupili. V současné době také připravujeme podrobnější pravidla, jak budeme compliance uznávat, aby byl postup úřadu pro účastníky řízení v tomto ohledu předvídatelný,“ uvedl Mlsna.
Místopředseda ÚOHS Kamil Nejezchleb ve svém úvodním příspěvku uvedl, že úřad plánuje více motivovat firmy k účasti na takzvaném leniency programu. Ten předpokládá aktivní spolupráci viníka na odhalování pochybení, poskytnutí nových informací, které pomohou prokázat protisoutěžní jednání nebo jiný příspěvek k vyšetřování. Za to může firma vyváznout bez pokuty, nebo může dosáhnout jejího výrazného snížení. Firmy se mohou vyhnout trestu, který by jim zakazoval účast ve veřejných zakázkách.
„Chceme zvýšit motivaci soutěžitelů ke spolupráci pod leniency programem. Při spolupráci jsme připraveni být štědří,“ doplnil Nejezchleb.
Uvedl také, že pravděpodobně na začátku příštího roku zahájí ÚOHS takzvané sektorové šetření, které se bude zabývat odpadovým hospodářstvím. Při sektorovém šeření úřad podrobně zkoumá soutěžní podmínky v konkrétním oboru, stav hospodářské soutěže na trhu v tomto oboru, chování hlavních hráčů i fungování distribučních kanálů. V minulosti ÚOHS takto zkoumal například trh mobilních operátorů, obor železniční dopravy nebo distribuci léků.
Svatomartinská konference začala na antimonopolním úřadu dnes a pokračuje ve čtvrtek dalšími panely a workshopy na téma hospodářské soutěže.
(čtk)