U vybraných zákonů, nařízení vlády a vyhlášek bude stát zpětně hodnotit jejich skutečné dopady. S jednotnou podobou přezkumu účinnosti přijatých právních předpisů počítají od roku 2025 pravidla, které ve středu schválila vláda. V tiskové zprávě o tom dnes informoval odbor kabinetu ministra pro legislativu Michala Šalomouna (za Piráty).
V současné době se analýza předpokládaných dopadů, nákladů či přínosů právní úpravy – tzv. RIA – provádí předem. Tedy v době, kdy se zákony připravují. „Zpětně to nikdo systematicky zatím nedělá. Tato pravidla se nyní budou institucionalizovat, aby se vyhodnocení dopadů dělalo jednotně,“ vysvětlil Šalomoun. Zavedením tzv. „ex post RIA“, tedy zpětného hodnocení, se podle něj splní jeden z bodů programového prohlášení vlády Petra Fialy (ODS) – konkrétně kapitoly nazvané „Prosekání byrokratické džungle, kvalitní legislativa a chytré řízení státu“.
„Každé ministerstvo průběžně vyhodnocuje fungování právních předpisů ve své gesci. Dosud však chyběl nástroj, který by přezkumu efektivity regulace dal jednotný systém a strukturu,“ uvedl ministr. Přezkum účinnosti a dopadů už platné legislativy doporučila na jaře Česku i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
„Přispěje to následně i k tomu, aby rozhodnutí politické reprezentace při tvorbě zákonů byla založená ve větší míře na datech a analýzách,“ míní Šalomoun, který je zároveň předsedou Legislativní rady vlády. Schválený proces přezkumu účinnosti by měl podle něj poskytnout skutečný obraz o kvalitě právních předpisů v Česku a jejich efektivitě při prosazování vládních politik a opatření.
(čtk)