Právník David Mlíčko, bývalý ředitel odboru veřejných zakázek v sekci pro české předsednictví v Radě EU, pravděpodobně získá vyšší odškodnění za nezákonné trestní stíhání. Jeho stížnosti v úterý vyhověl Ústavní soud (ÚS). Znovu musí rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 2.

Mlíčko byl obžalován a následně zproštěn v kauze Promopro. Domáhal se odškodnění více než 4,7 milionu korun, vysoudil jen 200.000 korun, včetně peněz dříve přiznaných ministerstvem spravedlnosti. Podle ústavních soudců justice dostatečně nezohlednila všechny okolnosti a dopady stíhání na Mlíčkův profesní i osobní život.

„Zadostiučinění, které se mému klientovi dostalo, bylo hanebně nízké. Částka 200.000 korun, zvlášť v době dnešní ekonomické reality, za pět let zničeného profesního i soukromého života, je extrémně nízká,“ řekl advokát Tomáš Těmín.

ÚS v nálezu neřekl, jaká suma bude adekvátní. Soudy ale musí dostatečným způsobem zohlednit veškeré klíčové a jedinečné okolnosti případu a své rozhodnutí odůvodnit způsobem, který nebude vykazovat ústavněprávní nedostatky, uvedli ústavní soudci.

Těmín poukázal na to, že Petr Lessy, někdejší policejní prezident, před časem od ministerstva spravedlnosti dostal 600.000 korun za přibližně rok trvající stíhání. „Při našich pěti letech se nám dostalo částky 15krát nižší. Z jakých důvodů byla újma, kterou vytrpěl můj klient, 15krát nižší?“ uvedl Těmín.

Mohlo by vás zajímat

Firma Promopro získala v roce 2008 od úřadu vlády zakázku bez výběrového řízení. V souvislosti s následným předkládáním smyšlených faktur poslaly soudy do vězení devět podnikatelů, obžalované úředníky nakonec justice zprostila. Stíhání Mlíčka trvalo skoro pět let. Přiznané odškodnění považoval za zcela nepřiměřené, což nyní potvrdil i ÚS.

„V důsledku trestního stíhání musel stěžovatel několik let pracovat na místě s nižším příjmem, byl vystaven psychickým i finančním problémům. Trestní věc byla silně medializována, téměř ve všech článcích byl stěžovatel označen jménem a vyobrazen na fotografii,“ uvedl soudce zpravodaj Radovan Suchánek.

Obžaloba se snažila dokázat, že úředníci účelově upřednostnili Promopro při zadání zakázky na zajištění audiovizuální techniky na konferencích. Trestní soudy však úředníky naopak označily za „obětní beránky“.

Nejpřísnější, devítileté tresty dostali bývalý šéf Promopra Jaroslav Veselý a jednatel hlavní subdodavatelské firmy NWDC Vlastimil Maxa. Stát v pozici poškozeného vyčíslil způsobenou škodu na 938 milionů korun.