Gymnázium Na Zatlance Foto: Jan Záruba

NSS: Gymnázium v Praze zatím nemusí obnovit prezenční výuku

Pražské gymnázium Na Zatlance zatím nemusí v pondělí obnovit prezenční výuku. Nejvyšší správní soud (NNS) dnes vyhověl žádosti gymnázia o odložení účinku úterního rozsudku Městského soudu v Praze, dokud nerozhodne o kasační stížnosti. NSS to dnes uvedl na svém webu. Městský soud gymnáziu zakázal distanční výuku. Příslušné krizové opatření vlády vydané kvůli epidemii koronaviru podle něj povstalo z protiústavně vyhlášeného nouzového stavu.

Proti rozsudku podalo gymnázium kasační stížnost, do rozhodnutí o ní tak nyní může výuka pokračovat distančně. Jako důvod pro pozastavení účinků rozsudku městského soudu shledal NSS veřejný zájem na ochraně zdraví studentů i zaměstnanců školy a jejich rodinných příslušníků.

NSS přiznal, že pro důkladné zhodnocení rizika nákazy původcem nemoci covid-19 v případě otevření školy nemá dostatek informací, proto dočasné rozhodnutí vydal s využitím takzvaného principu předběžné opatrnosti.

„Tento právní princip je využíván zejména v ochraně životního prostředí. Zjednodušeně řečeno znamená, že nedostatek důkazů o ohrožení nesmí být důvodem pro neposkytnutí ochrany důležitému veřejnému zájmu, je-li tu reálná hrozba závažných následků,“ uvedl předseda senátu NSS Filip Dienstbier, který ve věci rozhodoval.

Na gymnáziu byly tento týden jarní prázdniny, takže se rozhodnutí soudu výuky ještě nedotklo. Stejně jako všechny veřejné střední školy a gymnázia v metropoli, i toto zřizuje pražský magistrát. „Původní verdikt městského soudu byl sice pravomocný, ale v zásadě se jednalo pouze o prvoinstanční rozhodnutí bez dalšího přezkoumání. Je navíc zajímavé, že Krajský soud v Ostravě podobné žaloby proti distančnímu vyučování na školách tento týden zamítl,“ komentoval rozhodnutí NSS mluvčí města Vít Hofman.

Městský soud přikázal gymnáziu obnovit denní formu vzdělávání rozsudkem z úterý tohoto týdne. Gymnázium učí distančně od 5. října loňského roku na základě opatření vlády. Žalobu podal loni v listopadu jeden ze studentů, v žalobě poukazoval na to, že tento způsob výuky školský zákon nezná a že nemůže nahradit výuku prezenční. Zároveň namítal, že distanční vzdělání je v rozporu s rámcovým vzdělávacím programem.

Řízení o kasační stížnosti samotné se podle NSS může protáhnout, protože otázkou, zda za uzavření školy na základě mimořádných opatření vlády či ministerstva zdravotnictví lze žalovat samotnou školu, se zřejmě bude zabývat rozšířený senát Nejvyššího správního soudu.

(čtk)