Vědecká rada Univerzity Karlovy odsouhlasila návrh vědecké rady pražské právnické fakulty (PF UK) na jmenování bývalé děkanky brněnské právnické fakulty Markéty Selucké profesorkou občanského práva. Návrh na jmenování Selucké do nejvyšší vědecké hodnosti přijala vědecká rada PF UK již 14. února letošního roku. Podle vysokoškolského zákona ale muselo ještě následovat projednání a schválení tohoto návrhu univerzitní vědeckou radou.
„Dnes proběhlo jednání vědecké rady Univerzity Karlovy, která navrhla mé jmenování profesorkou občanského práva. Tématem mé profesorské přednášky byla Ochrana spotřebitele v soukromém právu. Tomuto tématu se věnuji celou svou vědeckou kariéru,“ potvrdila České justici Selucká. Od členů univerzitní vědecké rady obdržela čtyřicet sedm hlasů pro své jmenování, dva hlasy proti a jeden neplatný. „Na vědecké radě proběhla živá a zajímavá diskuse,“ přiblížila Selucká.
Na základě souhlasu univerzitní vědecké rady se nyní rektor pražské univerzity Tomáš Zima obrátí na ministra školství, aby jmenování Selucké navrhl prezidentu republiky. Ten jediný může podle zákona o vysokých školách jmenovat vysokoškolské profesory, byť tak v posledních letech nechce činit osobně.
V jeho zastoupení tak proto v Karolinu profesory vysokých škol obvykle jmenuje ministr školství. Podle vysokoškolského zákona se jmenování profesorů vysokých škol uskutečňuje nejméně dvakrát za kalendářní rok.
Letos osmačtyřicetiletá Selucká stála po jedno volební období (1. dubna 2015 – 31. března 2019) v čele brněnských práv. Poté, co ji od letošního 1. dubna ve funkci děkana naší druhé nejstarší právnické fakulty vystřídal Martin Škop, se začala věnovat advokacii, kterou vykonává se společníkem Ludvíkem Matouškem. Jejich advokátní kancelář například před Krajským soudem v Ústí nad Labem zastupuje soudkyni děčínského okresního soudu Radku Mazurkovou. Ta se domáhá zneplatnění výtky, kterou jí v roce 2016 udělila její tehdejší nadřízená, pověřená předsedkyně děčínského okresního soudu Zdeňka Hošková. Mazurková v žalobě kromě jiného zpochybňuje samotné pověření Hoškové funkcí předsedkyně soudu, jež podle ní bylo učiněno v rozporu se zákonem o soudech a soudcích, neboť ten zná jen jmenování do funkce předsedy soudu, a nikoli dočasné pověření touto funkcí.
Zjara letošního roku Selucká dvakrát neúspěšně kandidovala do funkce zástupkyně veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové.
Selucká dříve působila též jako asistentka ústavních soudců Pavla Rychetského (2008 – 2010) a Jiřího Muchy (2011 – 2013).
Tomáš Nahodil