Alexander Vondra Foto: FB

Europoslanec Vondra: Portfolio Jourové je ještě slabší, než se uvádělo

Portfolio české komisařky Věry Jourové je ještě slabší, než se uvádělo, míní europoslanec Alexander Vondra (ODS) po přečtení nominačního dopisu, který Jourové poslala předsedkyně Evropské komise Ursulla von der Leyen. Podle Vondry nemá Jourová výkonné kompetence, ale jen koordinační roli.

„Věra Jourová bude mít na starosti řešení budoucích voleb do EP (spitzenkandidáti), transparenci a financování eurovoleb, boj s fake news, pluralitu médií (sic!), prosazování evropské „identity“ a dialog s církvemi. Nic z toho není de facto výkonná kompetence, jen jakási koordinace. Nemá přímo v kompetenci ani posuzování právního státu (např. Maďarsko a Polsko), protože to spadá pod komisaře pro justici (bude jím Belgičan Didier Reynders). Jourová má jen koordinovat, tzn. že bude Polákům a Maďarům servírovat to, co uvaří Belgičan,“ uvedl novopečený europoslanec Alexander Vondra na svém facebookovém profilu. Renomovaný server Politico před několika dny s odkazem na titul De Tijd newspaper přinesl informaci, že Reynders je ve své zemi vyšetřován pro podezření z korupce a praní špinavých peněz. Podle zjištění De Tijd newspaper jsou podezřelé transakce týkající se výstavby ambasády Belgii v Kinshase, pronájmu generálního ředitelství belgické policie a dalších případů.

Místopředsednictví Jourové je podle Vondry jen do počtu. „Věra Jourová místopředsednictví pozná na výplatní pásce, ale pro Česko nemá význam. Jde o Babišovu totální vyjednávací porážku,“ dodává Vondra.

Z Vondrova pohledu naopak uspěli Poláci (velmi vlivné zemědělství s největším rozpočtem), Maďaři (rozšíření EU na Balkán), Lotyši (koordinace ekonomických záležitostí), Litevci (životní prostředí), Estonci (energetika), Rumuni (doprava), Rakušani (rozpočet), Irové (obchod), Itálie (hospodářství), Francie (vnitřní trh) a Švédsko (azyl a migrace).
„Legrační je diskuse kolem Řeka Margitise Schinase, který má jako místopředseda dohlížet na „evropský způsob života“. U nás se to komentovalo s humorem – kafíčko, ouzo, siesta, fiesta… Naopak západní levice a zelení na to útočí z opačné strany. Prý je to převzetí rétoriky krajní pravice, protože název portfolia může implikovat obranu našich hodnot před vstřícností vůči migrantům. Ach jo. Každopádně Řekové také ostrouhali, protože je to jen „kecací“ funkce…,“ dodává Vondra.
Suverénně největším vítězem je Frans Timmermans, Holanďan, který je prvním a výkonným místopředsedou s kompletní zodpovědností za zelenou revoluci.

(ed)