Pro část dlužníků je zvýšení limitu pro srážky ze mzdy příležitost k vystoupení z šedé ekonomiky. Na druhé straně se zmenší výtěžek pro věřitele a prodlouží doba vymáhání. Pro exekutory to bude znamenat další snížení příjmů, shodují se oslovení exekutoři ohledně vládní vyhlášky, díky které došlo ke zvýšení částky, která je postižitelná srážkami bez omezení. Spolu s příjmy exekutorů se ale například sníží i vymožená částka dlužného výživného, upozorňují v anketě České justice. Znamená to větší výdaje exekutorů i zaměstnavatelů. Jediný, kdo vydělá, je stát, protože zdaní více peněz.
Igor Ivanko, soudní exekutor, EÚ Praha 10: „S účinností od 1. června 2019 dojde ke zvýšení částky, která je postižitelná srážkami bez omezení. Tato bude nově stanovena nikoli jako součet částky životního minima a částky normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu, nýbrž jako dvojnásobek takového součtu, celkem tedy bez vyživované osoby 25 715 Kč. Dlužníků, kteří dosahují takového čistého příjmu, aby jim byla srážena částka bez omezení, je značná minorita. Netroufnu si říci přesné procento, ale odhaduji, že více než 15% to nebude. Srážky od takovýchto dlužníků však představují ve svém součtu určitě více než 25% celkové částky vymožené ze mzdy, respektive jiných příjmů.
Vezměme si modelový případ dlužníka, který má čistý příjem 30 000 Kč. V současné době je mu sráženo (pakliže nemá vyživovanou osobu) 17 143,- Kč. Po účinnosti novely vyhlášky to bude 10 774,- Kč. Pokles výše srážené částky u takovýchto dlužníků proto předpokládám až 40%, což by znamenalo zhruba 10% propad z celkové výše částky vymožené skrze srážky ze mzdy. Vzhledem k portfoliu způsobů provádění exekuce a jejich podílu na celkové vymožené částce, kdy srážky ze mzdy představují jednoznačně převažující zdroj měsíčního výtěžku, předpokládám pokles z celkové měsíční vymožené částky okolo 7-8 %, jenž samozřejmě půjde na úkor věřitelů. Z dlouhodobého hlediska však očekáváme, že by se mohla zvýšit motivace dlužníků k tomu vystoupit ze šedé zóny a současně se ucházet o pracovní pozice s vyššími a odpovídajícími příjmy, což bylo ostatně i legitimním cílem nové úpravy. Z krátkodobého hlediska to může být pro náš exekutorský úřad problém, dlouhodobější dopady nelze v tuto chvíli specifikovat“
René Mohyla, soudní exekutor, EÚ Přerov, za uskupení „Exekutoři proti teritorialitě“: „Za spravedlivější považujeme model, který by umožňoval současně zvýšení nezabavitelné částky i u nízkopříjmových povinných a zavedením povinné minimální srážky ze mzdy například s možností provádět srážky ze mzdy i z nízkého příjmu, byť jen v symbolické procentuální výši, podle výše příjmu odstupňované tak, aby si každý dlužník uvědomoval svoji odpovědnost za dluhy vůči věřitelům a společnosti bez ohledu na výši jeho příjmu.“
Petr Kučera, soudní exekutor, EÚ Kladno: „V každém případě je to cesta dobrým směrem pro povinné s vyššími příjmy, kteří budou mít k dispozici více finančních prostředků, ale prodlouží se jim celková doba vymáhání, tudíž budou v exekuci déle. Oprávněným se prodlouží doba vymáhání jejich pohledávek, jež je obvykle krytá úrokem. Bohužel se též sníží měsíční vymožená částka pro dlužné a běžné výživné. Pro soudní exekutory je to opět snížení příjmů, tudíž by se mělo uvažovat o kompenzaci. Není možné donekonečna přidávat exekutorům práci, snižovat jejich příjmy a neřešit náklady. V porovnání např. s insolvenčními správci, kteří mají státem garantovaný minimální příjem 45 000 z jedné insolvence, má soudní exekutor garantovaný příjem 0 Kč z každé exekuce.“
Vojtěch Jaroš, soudní exekutor, EÚ Znojmo: „Exekuce prováděné srážkami ze mzdy budou trvat déle a budou dražší, protože se na nich bude déle pracovat, a zároveň budou mít dlužníci větší dluh – pokud budou méně splácet, tak se budou déle vypočítávat úroky, tím se zvedne i základ pro výpočet odměny exekutora. Dlužník zaplatí více, exekutor vydělá více a zaplatí více za náklady na exekuci. Zaměstnavatel bude déle provádět srážky, takže ho to bude také více stát. Jediný, kdo vydělá, je stát – z většího a delšího koloběhu peněz vybere víc na daních. V běžném provozu to pro mne znamená větší výdaje a větší tlak na ukončení činnosti, která ve spojení s ostatními faktory – zvyšování poštovného, mezd, cen energií, systematického snižování tarifu, snazšího oddlužení, zvyšování podnikatelské administrativy a mnoha dalších je už dnes na hranici smysluplné rentability.“
Petr Polanský, soudní exekutor, EÚ Liberec: „Zvýšení částky, která je postižitelná srážkami bez omezení se dotkne citelně zejména oprávněných. Prodlouží se doba srážení.“
Jan Mlynarčík, soudní exekutor, EÚ Jablonec nad Nisou, viceprezident EK ČR: „S ohledem na zvýšení nezabavitelné částky obecně dojde k tomu, že u nízkopříjmových skupin obyvatel se prakticky nic nezmění. V současné době ale díky zvyšování mezd dojde k tomu, že se srážky ze mzdy sníží a tím dojde i k prodloužení celé exekuce. Povinný uhradí méně a v případě, že dluhy budou úročeny, pak se celý dluh znovu zvýší a jeho splácení bude delší. Zvýšení nezabavitelné částky se nejvíce projeví u vysoko příjmových skupin obyvatelstva, které ale podle našich informací mají exekuce podstatně méně. Z těchto důvodů se Komora snaží s ministerstvem spravedlnosti pracovat na změně srážek ze mzdy, ze které by se vždy sráželo určité procento a toto by bylo vyšší u přednostních pohledávek. Dlužníci by tímto byli více motivováni dosahovat vyšších mezd, ze kterých by více zaplatili na exekucích, ale více by jim také zůstávalo.“
Dušan Šrámek