Objekt karlínských kasáren patří resortu spravedlnosti Foto: archiv

Změna plánu: Místo justice mají do kasáren v Karlíně zamířit úředníci

Pokud se Praha dohodne se státem na odkupu karlínských kasáren, mohla by se tam přesunout zhruba tisícovka úředníků, která nyní pracuje ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. V návaznosti na středeční schůzku s premiérem Andrejem Babišem (ANO) to uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Městu v roce 2028 skončí v paláci nájem a do té doby musí vyřešit, kam svoje lidi přesune. Karlínské kasárny nyní vlastní ministerstvo spravedlnosti, Praha o ně projevila zájem při jednání o možném stěhování 10.000 státních úředníků do nové čtvrti v Letňanech. Magistrát zaměstnává zhruba 2300 úředníků.

„Usilujeme o převod karlínských kasáren na město tak, aby do nich bylo možné po rekonstrukci přesunout úředníky z nákladného pronájmu ve Škodově paláci,“ uvedl primátor v prohlášení.

Ministerstvo obrany se kasárny v minulosti snažilo opakovaně prodat, naposledy za zhruba 620 milionů korun. V roce 2016 budovu převzalo ministerstvo spravedlnosti, tehdejší ministr Robert Pelikán (dříve ANO) plánoval ji zrekonstruovat a zřídit v ní justiční palác. Plány se od té doby neposunuly. Do roku 2020 má nádvoří a menší objekt původního zázemí kasáren pronajaté sdružení Pražské centrum, které tam provozuje kulturně-společenské centrum.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka dnes uvedl, že resort jedná o převodu nemovitosti na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Od původního plánu tak ministerstvo ustoupilo. „Budova kasáren není vzhledem k vnitřnímu dispozičnímu uspořádání vhodná pro umístění justičních organizačních složek. Navíc její kapacita svým rozsahem významně překračuje dislokační potřeby pražských justičních složek,“ uvedl mluvčí.

Získání kasáren je jedním z požadavků, které město po státu chce výměnou za poskytnutí pozemků v Letňanech, kde by měl podle Babišových představ vzniknout areál pro státní úředníky. Magistrát zároveň chce na parcelách vybudovat velkou nemocnici a 1300 bytů. Prodej pozemků také podmiňuje tím, že stát bude financovat dokončení vnitřního okruhu.

Situaci kolem nájmu Škodova paláce řešila Praha delší dobu, město se i s původním majitelem objektu, firmou Copa retail, neúspěšně soudilo kvůli výši nájmu. Minulému vedení magistrátu v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) se podařilo dohodnout na úpravě nájemní smlouvy. Původně měl dvacetiletý nájem město vyjít na 4,4 miliardy korun, nakonec zaplatí o 860 milionů méně. V roce 2017 palác koupila investiční společnost GLL Real Estate Partners se sídlem v Mnichově.

Dosud nebylo jasné, jak bude město po roce 2028 postupovat. Magistrát si nechal v roce 2016 zpracovat analýzu, která navrhovala odkoupit Škodův palác nebo postavit novou budovu, která podle pozdějších návrhů měla vzniknout v lokalitě Na Knížecí na místě stávajícího autobusového terminálu.

Historický objekt karlínských kasáren pochází z 19. století, pro vojenské účely byl využíván v době Československa i České republiky. Hlavní budova byla vystavěna v letech 1844 až 1845 a byla pojmenována Ferdinandova kasárna. V roce 1920 byl objekt přejmenován na kasárna Jana Žižky z Trocnova. Ve druhé polovině 20. století v budově sídlily různé útvary a zařízení pražské vojenské posádky jako posádková hudba, vojenská policie, velitelství nebo ošetřovna.

(čtk)