Zavražděný novinář Ján Kuciak Foto: DenníkN

Policie: Slovenský novinář byl zavražděn zřejmě kvůli své práci

Na Slovensku byl zavražděn investigativní novinář Ján Kuciak (27), neznámý pachatel či pachatelé zastřelili také jeho partnerku. Policie dnes za nejpravděpodobnější motiv vraždy označila reportérovu práci. Patrně první vraždu novináře v novodobých slovenských dějinách odsoudili slovenští politici, špičky Evropské unie i český premiér Andrej Babiš. Slovenská vláda vypsala odměnu milion eur (přes 25 milionů korun) za informace, které pomohou k dopadení vraha.

Kuciak se jako reportér zpravodajského portálu Aktuality.sk věnoval hlavně podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Psal také o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval. Kuciak loni na sociální síti podle médií napsal, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi. Policie oznámení odložila s tím, že nešlo o trestný čin ani o přestupek. Kočner vyhrožování popřel.

„Nejpravděpodobnější verzí je, že to (vražda) souvisí s jeho novinářskou prací,“ řekl dnes na tiskové konferenci slovenský policejní prezident Tibor Gašpar. Policie případ vyšetřuje jako úkladnou, tedy předem naplánovanou vraždu. Oběti byly zastřeleny, každá jednou ranou. K vraždě podle Gašpara došlo někdy mezi čtvrtkem a nedělí, kdy policejní hlídka našla pozůstatky obou obětí v novinářově bydlišti v západoslovenské obci Veľká Mača nedaleko Trnavy. Vražednou zbraň policie nenašla a zatím ani nikoho nezadržela.

Vyšetřování podle prokuratury komplikuje časový odstup mezi vraždou a nalezením těl obětí. „Jsme ve skluzu. Skutek se zřejmě stal ve čtvrtek večer,“ řekl generální prokurátor Jaromír Čižnár.

„Pokud by se ukázalo, že smrt investigativního reportéra souvisela s jeho novinářskou prací, šlo by o bezprecedentní útok na svobodu tisku a demokracii na Slovensku,“ napsal v prohlášení premiér Fico.

Představitelé slovenské opozice hovoří o „mafiánském státě“ a připomínají dřívější vyjádření Fica, který novináře například nazval špinavými protislovenskými prostitutkami.

Evropská unie nemůže akceptovat, aby novinář byl zavražděn kvůli své práci, zdůraznil předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani a slovenské úřady vybídl k důkladnému vyšetření případu. „Žádná demokracie nemůže přežít bez svobodného tisku, a proto si novináři zaslouží respekt a ochranu,“ uvedl první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. „Potrestání tohoto činu je morálním imperativem pro zdraví celé společnosti,“ uvedl jeho slovenský kolega Maroš Šefčovič.

Přední slovenská média ve společném prohlášení označila vraždu za vážný signál, že se zločin obrací proti jednomu z nejdůležitějších pilířů svobody, a to svobodě slova a právu občanů kontrolovat mocné a ty, kteří překračují zákon. Šéfredaktoři více než desítky slovenských médií vybídli stát, aby udělal potřebné kroky nejen k vypátrání zločinců, ale i k vytvoření podmínek pro bezpečnou práci novinářů.

Podle organizace Reportéři bez hranic (RSF) je to v EU za posledních deset let popáté, co byl zavražděn žurnalista: po loňském zavraždění Daphne Caruanové Galiziové, masakru sedmi žurnalistů časopisu Charlie Hebdo v lednu v Paříži, zastřelení řeckého novináře Sokratise Guiolase v roce 2010 a zavraždění chorvatského žurnalisty Iva Pukaniče výbuchem bomby v roce 2008. Organizace také připomněla, že na žebříčku svobody tisku, sestaveném RSF loni, Slovensko kleslo o pět míst na 17. příčku.

Na památku zavražděného novináře bylo slovenskými občanskými aktivisty a organizacemi ohlášeno hned několika pietních vzpomínek se zapalováním svíček.

Český premiér v demisi Andrej Babiš i řada opozičních politiků vraždu slovenského novináře odsoudila. Šok a zděšení nad smrtí svého kolegy vyjádřili čeští novináři, kteří vyzývají k dopadení vrahů i zajištění bezpečnosti žurnalistů. Prezident Miloš Zeman, který se o novinářích často vyjadřuje nelichotivě, případ nekomentoval. „Je mimořádně nechutné, že někteří čeští politici a aktivisté zneužívají děsivou vraždu novináře na Slovensku k politickému boji a útokům,“ uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

(čtk)