Zatímco počty obžalovaných u okresních a krajských státních zastupitelství se trvale meziročně snižují, ale současně procento zproštěných soudem zůstává více či méně setrvalé, nelze totéž říci o obou vrchních státních zastupitelstvích v Olomouci a v Praze. Jako jediné státní zastupitelství v České republice dosáhlo VSZ v Olomouci dvou rekordů: 59,26% osob zproštěných soudem obžaloby z celkem 27 obžalovaných v roce 2009 a čistou nulu zproštěných z celkem 85 obžalovaných v roce 2016.

O tom, že počty obžalovaných osob u okresních a krajských státních zastupitelství se plynule snižují, ale procenta osob zproštěných soudem z nižších počtů obžalovaných zůstávají na stejné úrovni Česká justice již informovala včetně analýzy situace ze tří období, kdy úřad vedly tři skupiny funkcionářů od roku 2001 – Marie Benešová, Renata Vesecká a Pavel Zeman.

Diskuse o počtech zproštěných se rozvinula na základě statistiky Unie obhájců, podle které bylo u soudů zproštěno 80% obžalovaných zastupitelů měst a obcí. Jakkoli by se to zdálo u skupiny obžalovaných zastupitelů nemožné, statistika nejvyššího státního zastupitelství obsahuje údaj, podle kterého bylo u VSZ v Olomouci v roce 2009 zproštěno takřka 60% všech obžalovaných.

VSZ v Olomouci je nedostižné, Praha se přiblížila

Na rozdíl od okresních státních zastupitelství a krajských státních zastupitelství u obou vrchních státních zastupitelství v Praze a v Olomouci nelze určit žádný trend, co se týče počtu obžalovaných a procenta osob zproštěných obžaloby před soudem.
Obě hodnoty jsou od roku 2008, od kterého jsou zaznamenány, nestálé a vykazují značné výkyvy od  rekordních 59,26% zproštěných osob ze všech 27 obžalovaných u VSZ v Olomouci v roce 2009 do nuly v roce 2016 z 85 obžalovaných.

Mohlo by vás zajímat

Tato čísla nepředčilo žádné další státní zastupitelství v České republice, žádný další úřad nevykázal tak vysoký počet zproštěných osob ani nulu zproštěných, a to bez ohledu na počet obžalovaných.
První hodnoty dosáhlo VSZ v Olomouci za vrchní státní zástupkyně Mileny Hojovcové, zatímco nulu zproštěných obžaloby dosáhl vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, který se do funkce vrátil v roce 2011. Za Ivo Ištvana vykázalo VSZ v Olomouci nulu zproštěných dokonce dvakrát. Podruhé VSZ v Olomouci dosáhlo nuly zproštěných v roce 2014.

[mn_protected]

Výsledky roku 2016 komentuje ve své zprávě o činnosti Nejvyšší státní zastupitelství takto: „V roce 2016 se velmi výrazně snížil podíl pravomocně zproštěných osob i u vrchních státních zastupitelství. U VSZ v Praze vyšší podíl zproštěných osob (23 ze 111 obžalovaných v roce 2015, tj. 20,72 %) v roce 2016 poklesl na 3 zproštěné osoby ze 106 obžalovaných, což činí 2,83 %. VSZ v Olomouci zaznamenalo v roce 2016 žádnou zproštěnou osobu z 85 obžalovaných (0,0 %), oproti roku 2015 (kdy se jednalo o 3 zproštěné osoby z 62 obžalovaných, tj. 4,84 %).“

VSZ v Praze dlouhodobě v  turbulencích

Na VSZ v Praze bylo nejvyšší procento zproštěných v roce 2011, kdy byl v říjnu odvolán vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula a do konce roku úřad z pověření ministra Jiřího Pospíšila řídil Stanislav Mečl. Za toto období vykazuje VSZ v Praze 28,13% z pouhých 32 obžalovaných.

Jenže VSZ v Praze řízené od roku 2012 vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou na tom není o moc lépe, než úřad v dřívějším období soustavných útoků a politických her. Například v roce 2015 vykázalo za Bradáčové VSZ v Praze 20,72% zproštěných z celkem 111 obžalovaných osob. Srovnatelný počet obžalovaných byl na VSZ v Praze v roce 2010 za Vlastimila Rampuly, a to 116 obžalovaných. Z tohoto počtu bylo ovšem soudem zproštěno jen 12, 07%, což je lepší parametr, než za Bradáčové.  Naopak rekord v nejnižším počtu zproštěných drží Bradáčová, a to za rok 2016, kdy byla na VSZ v Praze soudem  zproštěna 2,83% z celkem 106 obžalovaných osob, což je parametr, kterého před Bradáčovou nikdo nedosáhl.

Obžaloby podávají na osobu vrchních státních zastupitelstvích pouze jejich odbory závažné hospodářské a finanční kriminality, které byly zřízeny v roce 2000 na základě vyhlášky o jednacím řádu státního zastupitelství z roku 1994.
Tyto odbory mají vyhláškou danou věcnou příslušnost mimo jiné ve věcech, které se týkají bank a finančních ústavů, kde došlo k poškození finančních zájmů EU se škodou převyšující částku 150 milionů korun, ale také tam, kde došlo k větší škodě, než 150 milionů korun obecně.
S předchozím souhlasem NSZ mohou také vrchní státní zastupitelství převzít případy nižších státních zastupitelství. Z podstaty věci má jít o ty nejzávažnější hospodářské trestné činy, proto na rozdíl od okresních a krajských státních zastupitelství nepřichází v úvahu žádný z odklonů, neboť ty jsou omezeny sazbou trestu.

Statistika boří mýtus o výkonu VSZ v Olomouci

Srovnání počtu obžalovaných za obě vrchní státní zastupitelství však boří jeden z dlouhodobých mýtů, totiž že VSZ v Olomouci, jehož územní působnost je pouze ve dvou moravských krajích, v obvodu Brna a Ostravy, má proto nutně nižší výkon. Není tomu tak. Počet obžalovaných, které od roku 2008 vyprodukovalo VSZ v Olomouci se ročně pohybuje od 43 osob do 85 osob. Počet obžalovaných, které vyprodukovalo od roku 2008 VSZ v Praze se pohybuje od 32 osob do 116 osob za Vlastimila Rampuly. Za Lenky Bradáčové vyprodukovalo VSZ v Praze od 39 obžalovaných za rok do již zmíněných 111 obžalovaných.

Od roku 2008 do roku 2016 vyprodukovalo VSZ v Olomouci celkem 455 obžalovaných a VSZ v Praze celkem 594 obžalovaných ve své působnosti, tedy v šesti obvodech v Čechách. Výsledky obžalob byly u obou vrchních státních zastupitelství značně různé a rok od roku se velmi liší, co se týče počtu zproštěných obžalovaných.

Kraje produkují desetinásobek obžalovaných, než obě VSZ

Statisticky jsou úspěšnější okresní státní zastupitelství, kde je však nutné zohlednit typ případů – nejde o složitou závažnou hospodářskou a finanční kriminalitu podle vyhlášky o státním zastupitelství. Srovnatelně úspěšná jako vrchní státní zastupitelství jsou krajská státní zastupitelství s podobnou působností jako vrchní státní zastupitelství a podobným nebo vyšším počtem obžalovaných. Krajská státní zastupitelství vyprodukovala v roce 2016 celkem 1 633 obžalovaných. Od roku 2008 do roku 2016 vyprodukovala krajská státní zastupitelství celkem 14 799 obžalovaných proti 1049 obžalovaným za obě vrchní státní zastupitelství za stejnou dobu. Existují však ještě rozdíly mezi jednotlivými kraji.

Historicky nejvyšší procento zproštěných vykázal KSZ v Plzni, a to v roce 2006, kdy bylo zproštěno 40, 20% z tehdy 102 obžalovaných a ve funkci byla Renata Vesecká a Jiří Kulvejt. Za dvojice vedoucích státních zástupců Marie Benešová a Jiří Kulvejt došlo rovněž k rekordnímu výkonu v obvodu Středočeský kraj, když v roce 2001 vykázal 0,00 zproštěných osob, přičemž 2 zproštěné osoby z celkem 122 obžalovaných statistika nezaznamenala.

Pokud něco statistika ukazuje, je to zbytečnost odborů závažné hospodářské a finanční kriminality na vrchních státních zastupitelstvích a na nejvyšším státním zastupitelství, jak je založila Marie Benešová.
O této zbytečnosti svědčí i zpráva o NCOZ, jejíž ředitel se ohradil proti kritice vrchních státních zástupců, že policisté méně vyhledávají případy pro vrchní státní zastupitelství a uvádí, že centrála nejvíce spolupracuje s podle statistiky stejně schopnými a produktivními krajskými státními zastupitelstvími.

Podle svých slov se ředitel NCOZ Michal Mazánek nebojí ani výroční zprávy o činnosti státního zastupitelství, která přinese další čísla za rok 2017.

[/mn_protected]

Irena Válová