Je to šest měsíců, co Evropský soud zpřísnil podmínky pro podávání stížnosti na porušení Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Nyní soud vytvořil v češtině návod, jak správně podat platnou stížnost. Součástí nového webu je také informace, co je předběžné opatření a jak o něj ESLP požádat a na jaké číslo faxu zaslat žádost o předběžné opatření.
Od 1. ledna 2014 jsou požadavky pro podání stížnosti u ESLP více formální a striktní, to znamená, že stěžovatel musí se soudu dodat stížnost na určených formulářích, musí být kompletní a podepsaná oprávněnou osobou a obsahovat relevantní dokumenty.
Na správném splnění těchto požadavků závisí, zda soud stížnost přijme či nikoli. „Výsledkem nesplnění těchto požadavků může být zamítnutí stížnosti,“ uvádí se v upozornění soudu, který proto aktuálně vytvořil průvodce pro stěžovatele.
Na novém webu jsou příslušné formuláře v češtině jakožto i průvodce řízením. Stránky jsou ve 29 jazycích a všechny povinné formuláře pro podání stížnosti z nich lze stáhnout. Podle soudu obsahují množství informací, jak podat platnou stížnost.
„Nepředložení byť jediné informace nebo dokumentu, které vyžaduje článek 47 odst. 1 a 2, může mít za následek, že Vaše stížnost nebude Soudem projednána. Je proto naprosto nezbytné, aby byla vyplněna všechna okénka formuláře na stížnost,“ instruuje soud české stěžovatele v češtině.
-ire-