Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj zrušil prvoinstanční rozhodnutí ohledně zakázky na poskytování zabezpečených komunikačních služeb pro vězněné osoby. Rozhodl tak na základě rozkladu, který Vězeňská služba České republiky podala. „Dle vyjádření předsedy ÚOHS, úřad nepostupoval v souladu s právními předpisy, zčásti vycházel z vadných podkladů a nesprávně aplikoval relevantní právní normy,“ sdělila České justici mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová.
Podle mluvčí Vězeňské služby měly uvedené skutečnosti dle předsedy ÚOHS za následek nezákonnost napadeného rozhodnutí. „Napadené rozhodnutí se tedy vrací ÚOHS k novému k projednání,“ dodala Kučerová s tím, že nyní Vězeňská služba volání vězňů, které musí podle zákona zajistit, provozuje podle nově uzavřené smlouvy. Česká justice již dříve upozorňovala, že takový postup může přinášet rizika.
„Mohu potvrdit, že prvostupňového rozhodnutí ve věci koncesního řízení na volání vězňů bylo zrušeno v minulém týdnu rozhodnutím předsedy ÚOHS a řízení bylo vráceno k opětovnému přezkoumání do první instance. Důvodem bylo neúplné zjištění skutkového stavu,“ reagoval mluvčí ÚOHS Martin Švanda.
O zakázce čtěte zde: Vězni budou volat levněji o 14 korun za minutu, O2 má skončit
Zakázku na telekomunikační služby loni získala švédská Telia prostřednictvím společnosti BVfon Czech Telecommunication s výrazně nižší nabídnutou cenou volání. Službu mnoho let provozovala společnost O2, platnost její smlouvy ale vypršela na konci dubna tohoto roku.
Rafaj přitom ještě v lednu po prvoinstančním rozhodnutí uvedl, že Vězeňská služba porušila zákon, když vybrala dodavatele v koncesním řízení malého rozsahu bez uveřejnění oznámení o jeho zahájení. „Předpokládaný příjem koncesionáře však v tomto případě přesahuje 20 milionů korun, koncesní řízení tedy mělo být zahájeno oznámením o jeho zahájení,“ uvedl dříve předseda ÚOHS. Vězeňské slžbě tehdy úřad uložil zaplatit 100 tisíc korun pokuty.
Eva Paseková