Exekutoři se v rámci snahy o zachování současné výše exekutorského tarifu obrátili i na nadřízeného ministra spravedlnosti premiéra Bohuslava Sobotku. Vadí jim, že k tématu neproběhla patřičná diskuse a že o výši tarifu rozhoduje pouze jediná osoba. Podle Exekutorské komory by o parametrech exekutorských odměn měla rozhodovat vláda.
„V rámci více než hodinového jednání jsme pana premiéra informovali o všech nebezpečích, která by mohla vyplynout ze snížení našeho tarifu,“ sdělila České justici prezidentka Exekutorské komory ČR Pavla Fučíková. „Projednali jsme všechny podstatné otázky související s naším fungováním a zdůraznili potřebu řešit celou problematiku systémově. Pana premiéra jsme blíže seznámili s problematikou bezvýsledných a mnohačetných exekucí.“
Podle prezidentky se jednání vedení komory dotklo i premiérovy podpory místní příslušnosti tak, jak je prezentována v Programovém prohlášení vlády, povinných záloh a potřeby stanovování odměn formou vládního nařízení (na základě zákonného zmocnění) namísto pouhého nařízení ministra. Značnou část zástupci exekutorů v diskuzi věnovali otázce legislativního řešení pravděpodobného ukončení fungování některých úřadů a nemožnosti zajistit kontinuitu v exekučním řízení v případě neobsazení úřadu nástupcem. „Pan premiér se o problematiku soudních exekucí aktivně zajímal, vyjádřil však obavu, že s ohledem na dobu blížících se voleb nelze očekávat přijetí podstatných legislativních změn.“
O tarifu bude možná jednat tripartita
Na Sobotku se dopisem obrátil i petiční výbor v rámci petice proti snížení tarifu, která koluje mezi zaměstnanci exekutorských úřadů. Podle předsedy petičního výboru exekutora Petra Kučery se jim v písemné odpovědi dostalo ujištění, že ačkoli exekuční činnosti spadá plně do kompetence ministra spravedlnosti, premiér celé záležitosti věnuje maximální pozornost. „Pana ministra Pelikána jsem svým dopisem požádal, aby mě podrobně informoval o způsobech a projednání této problematiky se zúčastněnými stranami, navrhl další postup, jak tuto záležitost řešit, a podle situace případně zvážil podání podnětu k projednání uvedené problematiky na Plenární schůzi Rady hospodářské a sociální dohody ČR,“ cituje Kučera z odpovědi.
Jak vyplývá ze závěrů jednání Pracovního týmu RHSD ČR pro pracovněprávní vztahy kolektivní vyjednávání a zaměstnanost (PT) ze dne 5. září 2016, premiér předal PT dopis Odborové organizace zaměstnanců exekutorských úřadů týkající se exekutorského tarifu. V dopise odboráři varují před negativními dopady avizovaného snížení tarifu na zaměstnanost pracovníků exekutorských úřadů. PT RHSD doporučuje odborné posouzení této problematiky v pracovním pořádku jednáním mezi Ministerstvem spravedlnosti a sociálními partnery působícími v této oblasti za účasti Ministerstva práce a sociálních věcí tak, aby bylo možné zhodnotit všechny dopady navrhovaného opatření, včetně případných dopadů na oblast zaměstnanosti. „Do doby, než se tak stane, nepovažuje PT RHSD materiál za způsobilý k projednání na plenární schůzi RHSD.“
Dušan Šrámek