Další případ, kdy státní zastupitelství natropilo mnoho povyku pro nic? Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) zrušilo některá trestní stíhání v kauze údajně zmanipulovaných zakázek na informační systémy, ve kterých bylo obviněno 20 lidí a osm firem. Zcela zrušeno bylo stíhání všech osmi obviněných firem a tří lidí, u zbývajících obviněných bylo stíhání zrušeno částečně nebo byly jejich stížnosti zcela zamítnuty.
Když v roce 2014 policie zasahovala na olomoucké radnici i v sídle kraje, byl z toho pořádný mediální humbuk. Policie z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality dorazila také do sídla olomoucké softwarové firmy Tesco SW, kterou vede Josef Tesařík a jeho synové. Výsledkem je nyní zničená pověst několika firem, ale i lidí, kterým stíhání způsobilo nemalé osobní problémy.
Případ se týká zadávání zakázek v oblasti informačních technologií ve státní správě. Šlo mimo jiné o dotace na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic. Obvinění podle žalobců manipulovali s 11 veřejnými zakázkami v celkové výši dotací 438 milionů korun. Případ ale končí nevalně v neprospěch státních zástupců.
Nezákonná stíhání
NSZ rozhodlo na základě stížností obviněných, které si podali loni na podzim. „Státní zástupce NSZ po přezkoumání podaných stížností a dosavadního řízení dospěl k závěru, že usnesení policejního orgánu o zahájení trestního stíhání jsou zčásti nezákonná a nedůvodná, neboť nebyly splněny formální a v některých případech ani věcné podmínky opravňující k zahájení trestního stíhání,“ uvedl mluvčí NSZ Petr Malý. Podle něj bylo zcela zrušeno trestní stíhání všech osmi obviněných právnických osob a tří obviněných fyzických osob. Částečně zrušeno bylo trestní stíhání deseti obviněných fyzických osob a zcela zamítnuty byly stížnosti u sedmi obviněných, doplnil Malý.
Rozhodnutí NSZ již dostali na stůl také žalobci. „Usnesení je poměrně rozsáhlé, je tam vyslovena řada názorů a směrů, kterými se má trestní řízení doplnit a zabývat. U zrušujících částí NSZ policejnímu orgánu uložil, aby znovu jednal a rozhodl,“ řekl dnes žalobce z ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Martin Brzobohatý. Podotkl, že ve vztahu k zrušeným obviněním nelze zatím další postup předjímat. Věc může být u nich odložena, ale mohou být také znovu obviněni ve stejné či jiné právní kvalifikaci.
V kauze bylo původně obviněno v hlavní větvi deset manažerů a osm firem. Žalobci již dříve uvedli, že tato část je podezřelá z účasti na organizované zločinecké skupině. Dalších deset lidí bylo obviněno v mírnější právní kvalifikaci, do trestné činnosti byli údajně zapojeni v různém rozsahu.
Zasahovali v sídlech firem
Jména obviněných nechtějí žalobci komentovat, již dříve se v tisku v této souvislosti mluvilo mimo jiné o manažerech společnosti Tesco SW a o firmách AutoCont, Gordic, Mois, Merit Group, A-Scan, Eunice Consulting a telekomunikační společnosti Telefónica O2. „Mohu potvrdit, že NSZ zrušilo obvinění společnosti Tesco SW, protože shledalo zahájení trestního stíhání jako nedůvodné. Více se k tomu nemůžeme s ohledem na probíhající vyšetřování vyjadřovat,“ řekl dnes mluvčí společnosti Tesco SW Tomáš Jelínek.
Obviněným žalobci kladou za vinu, že manipulovali s veřejnými zakázkami od její přípravy, tvorby zadávací dokumentace až po jejich samotný průběh. Zakázky byly údajně ovlivňovány od srpna 2009 do srpna 2014.
(čtk, epa)