Ústavní soud (ÚS) zrušil část zákona upravujícího obchod se zbožím dvojího užití, tedy materiálem, který lze využít pro civilní i vojenské účely. Zákon říkal, že rozhodnutí o neudělení vývozního povolení nemohou přezkoumávat soudy. Podle návrhu Městského soudu v Praze právní úprava odporovala ústavnímu pořádku, což v dnešním nálezu potvrdili ústavní soudci. Otevírá se tak možnost žaloby proti podobným rozhodnutím. Zbožím dvojího užití (anglicky dual use – pozn. red.) se rozumí výrobky, služby nebo technologie s legitimním civilním využitím, u nichž existuje možnost zneužití, například ve válce. Od chemikálií po počítače, od dronů až po šifrování dat.

Kontrola vývozu strategického zboží je jedním z klíčových prvků komplexní strategie namířené proti šíření zbraní hromadného ničení představuje mechanismus, který má preventivně působit proti výrobě a kumulaci konvenčních zbraní v rizikových regionech a proti šíření zbraní hromadného ničení a jejich nosičů. Je to soubor procedur a opatření přijatých jednotlivými státy za účelem regulace a monitorování obchodu s citlivými položkami, technologiemi a informacemi, které se vztahují k zbraním hromadného ničení. Systém kontroly vývozu jako celek je tak efektivní, jak účinně jsou prováděna jeho jednotlivá opatření na úrovni státních orgánů i podnikatelské veřejnosti.

Režim kontroly vývozu nebrání obchodu pro mírové účely, ale pomáhá zamezit nelegitimním obchodům. Oddaluje, resp. prodlužuje nežádoucí vývoj a použití zbrojních programů a zvyšuje náklady na jejich realizaci. Stanovuje mantinely pro činnost podnikatelských subjektů vytvořením souboru pravidel dohodnutých mezinárodními kontrolními režimy, která jsou aplikována transparentními národními systémy. Zároveň usnadňuje monitorování obchodu a identifikaci pachatelů nelegálních obchodů. Chrání vývozce před politickými a ekonomickými riziky při obchodování v citlivých oblastech a poskytuje jim nástroje k jejich vlastní ochraně.

Zboží a technologie dvojího užití představují širokou škálu produktů v průmyslové, jaderné, chemické a biologické oblasti. Ačkoli jsou vyráběny a předurčeny pro civilní použití, mohou být vzhledem k svému charakteru a vlastnostem zneužity zejména k výrobě zbraní hromadného ničení a jejich nosičů případně pro vojenské účely.

Mohlo by vás zajímat

Typickým příkladem zboží dvojího použití jsou obráběcí stroje, které jsou masově používané v mnoha průmyslových odvětvích, ale lze je snadno zneužít i k výrobě zbraní. Jiným příkladem může být chemická látka, např. triethanolamin, který se běžně používá v užitkové chemii jako detergent, vzhledem k svému charakteru však může být zneužit jako prekurzor pro výrobu bojového plynu yperitu.

Věc podléhá přezkumu soudu

O čem nyní soud rozhodl? Pokud se rozhodnutí orgánu veřejné správy týká základních práv a svobod, nemůže být vyloučeno ze soudního přezkumu, plyne z nálezu soudce zpravodaje Josefa Fialy, který plénum ÚS schválilo bez odlišných stanovisek. Zákaz vývozu zasahuje do práva svobodně podnikat a práva vlastnit majetek.

Důvodem pro vyloučení soudního přezkumu není ani existence utajovaných informací, o které se rozhodnutí opírá. „V obecné rovině lze uvést, že zájem na soudním přezkumu správních rozhodnutí založených na utajovaných informacích může být dokonce vyšší, než je tomu v případě rozhodnutí vydávaných v řízeních, v nichž správní orgán z utajovaných informací nevychází,“ stojí v nálezu. Účastníci řízení k nim totiž nemají přístup, zatímco soud s nimi při zachování ochrany utajovaných informací pracovat může.

Dovoz vakcín z Ruska

Na městský soud se konkrétně obrátil výrobce veterinárních vakcín, který chtěl nadále vyvážet do Ruska vakcínu proti erysipelu a klasickému moru prasat. Rusko ale jako novou podmínku stanovilo povinnost uložit vzorek viru ve Všeruské státní sbírce kmenů mikroorganismů používaných ve veterinární medicíně a chovu zvířat. Výrobce proto požádal o povolení k vývozu viru na lyofilizačním médiu v 15 ampulích do Ruska.

Ministerstvo průmyslu a obchodu povolení neudělilo. Vycházelo z negativních stanovisek ministerstva zahraničí a Úřadu pro zahraniční styky a informace. Důvodem byly zájmy Česka, jehož vztahy s Ruskem se zhoršily v roce 2022, kdy ruská armáda vpadla na Ukrajinu. Existovala zejména obava, že Rusko může takto získané vzorky virových kmenů zneužít při výrobě biologických zbraní.

Na situaci dopadal zákon, jímž se provádí režim Evropských společenství pro kontrolu vývozu, přepravy, zprostředkování a tranzitu zboží dvojího užití. Zákon ve zrušené části říkal, že rozhodnutí ministerstva o udělení, neudělení, zrušení, pozastavení, změně nebo odvolání individuálního vývozního povolení nemohou přezkoumávat soudy.