Právní poprask nastal v Rumunsku poté, co soud v Ploiesti zrušil rozhodnutí Ústavního soudu z prosince 2024 o zrušení rumunských prezidentských voleb. Ústavní soud se proti soudu v Ploiesti ihned odvolal a varuje, že obecní soudci se nemohou zmocnit ústavního přezkumu. Ústavní akt nelze napadnout, odložit nebo zrušit ve správním řízení, upozorňuje rumunský Ústavní soud. Soudce není nezávislý na systému a spravedlnost není osobní přesvědčení, dodává. Soudci nyní hrozí trest v disciplinárním řízení.
Od prosince 2024 bylo proti zrušení rumunských prezidentských voleb podáno 200 žalob, uvádí v tiskové zprávě rumunský Ústavní soud. Podle něho správní soudy v souladu s ústavou a zákonem tyto žaloby zamítaly. Rozsudek odvolacího soudu v Ploiesti je zcela ojedinělý, uvádí aktuálně Ústavní soud Rumunska.
Úplná zpráva Ústavního soudu Rumunska z pátku 25. dubna 2025 je zde:
Rumunský Ústavní soud dne 6. prosince 2024 anuloval výsledky prvního kola rumunských voleb prezidenta, které vyhrál kandidát Călin Georgescu se ziskem 23%. Nové volby mají začít 4. května 2025, Georgescu v nich nesmí kandidovat a bylo proti němu zahájeno vyšetřování.
Mohlo by vás zajímat
Ojedinělý názor soudce Alexandru Vasile
Soudce odvolacího Městského soudu v Ploiesti Alexandru Vasile na základě správní žaloby nejprve prosincové rozhodnutí Ústavního soudu Rumunska o zrušení prezidentské volby v Rumunsku pozastavil a poté jako neplatné zrušil. Jeho rozhodnutí bylo zveřejněno 24. dubna 2025.
Odvolací soud v Ploiesti je jedním ze šestnácti odvolacích soudů v Rumunsku. Proti jeho rozhodnutí se lze odvolat do pěti dnů u Nejvyššího kasačního soudu Rumunska.
Ploješť, rumunsky Ploiesti, je hlavní město župy Prahova. Žije tam 233 tisíc obyvatel.
Ústavní soud i prokuratura žádají zrušit rozhodnutí o zrušení
Ústavní soud Rumunska reagoval obratem. Jako „garant nadřazenosti Ústavy“ se „odvolal proti rozsudku vynesenému dne 24. dubna 2025 odvolacím soudem v Ploiești, sekcí pro správní a fiskální spory, č.j. 301/42/2025, kterým byl výkon nálezu Ústavního soudu 32/2024 pozastaven a zrušen“.
Rozhodnutí napadla také rumunská prokuratura. Obě instituce žádají jeho zrušení Nejvyšším kasačním soudem.
Nezávislost soudce není nezávislost na systému
Ústavní soud kromě toho událost podrobně komentuje. „Nezávislost soudce neospravedlňuje v demokratickém a právním státě k nerespektování Ústavy a zákona,“ uvádí rumunský Ústavní soud. Podle Soudu je soudce povolán je respektovat a bránit a neporušovat je.
Nezávislost soudce nezmocňuje k provádění ústavního přezkumu zákonů a jejich vyřazení z aplikace z důvodu, že by byly v rozporu s Ústavou, upozorňuje dále rumunský Ústavní soud.
„Nezávislost soudce neznamená jeho nezávislost na samotném právním systému,“ varuje rovněž Ústavní soud.
Spravedlnost není soudcovo osobní přesvědčení
Podle Ústavního soudu se soudce musí podřídit požadavkům regulačního rámce, uplatňovat své pravomoci v mezích svého postavení a kompetencí, vykládat zákony podle pravidel racionálně-právního výkladu pozitivního práva, aplikovat právo objektivně a nestranně a vyloučit jakékoli tendence aktivismu a svévole ve výkonu spravedlnosti.
„Spravedlnost je vykonávána ve jménu zákona, a nikoli podle soudcova osobního přesvědčení, vnímání nebo názorů,“ upozorňuje k události rumunský Ústavní soud.
Volební úřad: Rozsudek nemá žádný praktický dopad
Ústřední volební úřad (BEC) trvá na tom, že rozsudek v Ploiești nemá „žádný praktický účinek“ a zdůrazňuje, že jeho rozhodnutí z prosince 2024 o neplatnosti hlasování – a následné vládní příkazy na něm založené – zůstávají „pravděpodobně legální a závazné“.
Kromě toho Vrchní soudcovská rada už s ohledem na „intenzivní veřejný zájem“ postoupila jednání soudce Alexandru Vasile k disciplinárnímu vyšetřování s odůvodněním, že v totožných případech takové žaloby odvolací soudy zamítly.
Neudržitelné. Ústavní soud je proti přezkumu imunní
Rozhodnutí soudu v Ploiești odsoudil jako „neudržitelné“ bývalý předseda Ústavního soudu. Zdůraznil, že rozsudky Ústavního soudu jsou „obecně závazné po zveřejnění v Úředním věstníku“ a jsou výslovně imunní vůči soudnímu přezkumu jakýmkoli obecným soudem.
Bývalý soudce a člen Vrchní soudcovské rady, který je nyní v důchodu, Cristi Dănileț, uvedl, že rozhodnutí odvolacího soudu v Ploiești je „soudní odchylkou“, protože „soud nemůže pozastavit nebo zrušit rozhodnutí Ústavního soudu.
Bývalý funkcionář obvinil soudce na Facebooku ze zlé vůle
V prohlášení na Facebooku Cristi Dănileț napsal, že soudce riskuje disciplinární vyšetřování „za zneužití zákona ve zlé víře“ a že rozhodnutí bude napraveno u Nejvyššího kasačního soudu.
Vyloučený prezidentský kandidát Călin Georgescu se už dříve neúspěšně obrátil k Evropskému soudu pro lidská práva, jak Česká justice informovala. Volba prezidenta nepodléhá Úmluvě o lidských právech a základních svobodách, uvedl Evropský soud pro lidská práva.