Slovenský prezident Peter Pellegrini kritizuje zákon o covidových amnestiích. V diskusním pořadu STVR Sobotní dialogy uvedl, že to, aby stát odškodnil lidi, kteří porušili protipandemická opatření, je velmi nebezpečný precedens. Říká, že bude mít vážný problém zákon podepsat.

Zákon, který tento týden schválili poslanci Národní rady Slovenské republiky, předložila vláda Roberta Fica (Smer-SD). „Nevím, jak se předkladatelé tohoto zákona budou moci podívat do očí pozůstalým po obětech covidu,“ řekl prezident.

Podle něj není správné dát plošnou amnestii všem, kteří během pandemie covid-19 porušili pravidla a mohli někoho nakazit. „Zákon vysílá do společnosti signál, že bychom měli odškodnit každého, kdo porušil předpis, protože si myslel, že není správný,“ řekl.

Na otázku, zda zákon podepíše, však jasně neodpověděl. „Podívám se na to, které části bychom snad mohli považovat za legitimní, například jestli stát porušil lidská práva tím, že někoho násilně zavřel do karantény, a ještě ho za to nechal zaplatit,“ dodal. V době, kdy pandemie začala, byl Pellegrini premiérem a jeho vláda zaváděla první opatření. Krátce poté nastoupila vláda Igora Matoviče (Slovensko, tehdy OĽANO).

Mohlo by vás zajímat

Země se nemá řídit náladami na Facebooku

„Země by se neměla řídit náladami na Facebooku nebo křičící menšinou,“ myslí si Pellegrini. Poukázal na to, že Slovensko má v současnosti problém s šířením viru slintavky a kulhavky a že dodržování pravidel je pro zastavení epidemie klíčové. Zákon o covidové amnestii kritizovali také lékaři, kteří vyzvali prezidenta, aby jej vetoval.

Pellegrini v diskuzní relaci také uvedl, že má problém s podpisem zákona o rentě pro nejvyššího státního zástupce už po čtyřech letech jeho působení. Premiérovi Ficovi vzkázal, aby ve své „politice na všechny světové strany“ nezapomínal na západ. Prezident zdůraznil, že slovenská ekonomika je závislá na té německé, přičemž na ni působí i další velcí hráči jako Francie a Itálie. Uvedl, že se snaží vnímat plánovanou cestu Roberta Fica do Moskvy jako projev úcty k padlým vojákům, nikoli jako projev podpory ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Pellegrini říká, že by na Ukrajinu rád odcestoval, pokud by mohl Slovensku přinést dobré zprávy od prezidenta Volodymyra Zelenského, které by se mohly týkat například dodávek plynu na Slovensko. Prohlásil, že by do Kyjeva necestoval jen kvůli „hezkým obrázkům“ a proto, že se to sluší a patří. Nemyslí si také, že zákon o nevládních organizacích je ruský, a domnívá se, že nevládní organizace by měly být transparentní stejně jako politici při zveřejňování darů. Nechce však, aby byl neziskový sektor trestán. Pellegrini také vyjádřil obavy, že Slovensko čekají předčasné volby.

Lucia Hakszer