Sexuální zločinci a pachatelé dalších násilných trestných činů by mohli mít až doživotní zápis v evidenci, který by jim zamezil v práci s dětmi. Přísnější podobu takzvaného dětského certifikátu podle návrhu skupiny 11 poslanců vládních STAN, KDU-ČSL a TOP 09 a opozičních ANO, SPD a Pirátů ve středu podpořil sněmovní ústavně-právní výbor. Členové výboru pak už nemohli hlasovat o úpravě trojice poslanců ODS, podle níž by byl záznam v evidenci nejvýše 30 let. Dětský certifikát se pravděpodobně dostane do reformní vládní novely trestního práva, jež má vést ke snížení recidivy či omezení počtu vězňů.
Pozměňovací návrh poslanců z šestice stran v čele s Barborou Urbanovou (STAN) předpokládá stoletý záznam v rejstříku od narození lidí, kteří spáchají trestný čin s horní hranicí nejméně pětiletého vězení. Pachatelé méně závažných činů s nižší než pětiletou horní hranicí trestní sazby by nesměli pracovat s dětmi 20 let. „Parametry jsou nastaveny správně,“ řekla Taťána Malá (ANO), podle které se o tématu jednalo skoro 3,5 roku. „Nebyla to aktivistická ani populistická hurá akce,“ zdůraznila Malá, která vede podvýbor pro problematiku domácího a sexuálního násilí.
Benda: Nic nebývá na doživotí
Občanští demokraté v čele s Markem Bendou nabízeli odlišnou konstrukci. Délka zápisu neměla vycházet z trestní sazby, ale měla se odvíjet od výše uloženého trestu. Benda zdůraznil, že není ochránce pedofilů nebo násilníků, ale poukazoval na to, že nic nebývá na doživotí. Další z poslanců ODS Karel Haas mluvil v souvislosti s přísnějším pozměňovacím návrhem o paušalizaci pachatelů vymezených trestných činů i délky záznamu.
Úprava ODS předpokládala, že odsouzení k více než k osmiletému vězení nebo čtyřletému v případě trestního opatření by měli záznam 30 let od vykonání, promlčení nebo prominutí trestu. Zápis na 20 let by v rejstříku trval u lidí s více než pětiletým trestem vězení, u trestního opatření s více než 30měsíčním. Další hranicí bylo více než dvouleté vězení a u trestního opatření více než roční, v takovém případě by byl záznam na deset let. Pětiletý zákaz by platil pro odsouzené ke kratším trestům, včetně podmíněně odložených.
Podpořený pozměňovací návrh vyjmenovává trestné činy, při jejichž spáchání by byl zápis v dětském certifikátu v podstatě automaticky. Soud by mohl rozhodnout opačně. Jde hlavně o sexuální a násilné trestné činy směřující proti životu a zdraví. V případě dalších úmyslných trestných činů by záznam závisel na rozhodnutí soudu, například u výtržnictví. Zápis v evidenci by se mohl objevit také u právnických osob.
Mohlo by vás zajímat
V evidenci skutečností důležitých pro práci s dětmi by se mohly objevit záznamy u pachatelů s tresty zaznamenanými v rejstříku trestů od roku 2005. Před tím byl rejstřík veden v listinné podobě.