Nový pražský vrchní státní zástupce Zdeněk Štěpánek se chce zaměřit na sjednocení trestání – státní zástupci by si podle něj měli za pomoci odvolání či dovolání důsledně trvat na navržených trestech, pokud se u soudu nezmění důkazní situace. Do svého úřadu by také rád postupně přivedl další zkušené zástupce z krajů a okresů, kteří „se nebudou bát pracovat na velkých kauzách“. Domnívá se, že ve funkci nebude natolik výraznou osobností, jakou byla jeho předchůdkyně Lenka Bradáčová. Podle něj to ale ani není nutné.

„Tresty nejsou kraj od kraje a okres od okresu stejné, přitom by měly v obdobných věcech korespondovat a být předvídatelné,“ řekl Štěpánek. Při trestání podle něj někdy převáží osoba pachatele nad povahou a závažností trestného činu, které by přitom měly být tím nejdůležitějším hlediskem. „Státní zastupitelství má v tomto limitované možnosti, protože konečné slovo má vždy soud, který tresty ukládá. Myslím si ale, že bychom měli tresty jednak dobře navrhovat, jednak důsledně využívat opravných prostředků – ať už řádných nebo i mimořádných tam, kde to jde – v případech, kdy podle našeho názoru nejsou tresty uloženy v adekvátní výši nebo zákonně,“ zdůraznil.

Instituci, ve které nyní pracuje 57 státních zástupců, řídí Štěpánek od 1. dubna. „Těch úkolů je opravdu hodně,“ popsal počáteční dny ve funkci. „Pod vrchního státního zástupce spadá vedle odborů závažné hospodářské a finanční kriminality, trestního řízení a přezkumného řízení i analytický odbor a odbor správy. Hodně to je i o provozních věcech a vydávání různých opatření k tomu, jak by mělo vrchní státní zastupitelství fungovat. Aktuálně řešíme i výběrové řízení na krajského státního zástupce v Hradci Králové,“ přiblížil. K práci šéfa úřadu patří i výjezdní porady s okresními či krajskými státními zástupci nebo školení.

Zásadní změny Štěpánek neplánuje

Štěpánek předeslal, že žádné zásadní změny v chodu vrchního státního zastupitelství (VSZ) neplánuje. Právě zachování kontinuity dosavadní činnosti podle něj bylo jedním z důvodů, proč usiloval o vedoucí post. „Určité změny spíše organizačního charakteru – například ohledně oběhu spisů, aby mně to více vyhovovalo – samozřejmě naplánované mám,“ zmínil.

Co se týče personálních otázek, Štěpánek časem hodlá částečně obměnit elitní odbor závažné hospodářské a finanční kriminality. „Mám takový plán, že některé seniorní státní zástupce bych chtěl odtamtud přesouvat na uvolněná místa v odboru trestního řízení, kde by mohli uplatnit své zkušenosti s dozorem. Na odbor závažné hospodářské a finanční kriminality chci vyhledávat zkušené státní zástupce z krajů a okresů. V současné době už jsem v kontaktu s několika krajskými státními zástupci a máme někoho natipovaného,“ naznačil.

Mohlo by vás zajímat

Sám hodlá i nadále dozorovat trestní kauzu soudce Zdeňka Sováka a podle časových možností docházet k soudu na toto hlavní líčení. „Myslím si, že i vrchní státní zástupce by neměl ztrácet kontakt s praxí. Já ten kontakt rozhodně ztratit nechci, abych nebyl úplně odříznutý od reality,“ řekl.

Přebírat úřad po osobnosti, jako je Bradáčová, není jednoduché

Do výběrového řízení na uvolněný post Bradáčové se sedmačtyřicetiletý Štěpánek přihlásil ze státních zástupců jako jediný. „Je to určitě dosti náročná funkce, kterou nechce vykonávat každý. A přebírat úřad po takové osobnosti, jakou je paní doktorka Bradáčová, možná není úplně jednoduché. Předpokládám, že lidi budou srovnávat,“ poznamenal k tomu. Zmínil, že ohledně rozhodnutí kandidovat na funkci cítil podporu většiny zaměstnanců VSZ, kde poslední tři roky zastával post náměstka.

Státním zástupcem je Štěpánek 20 let. Když se na vojně po absolvování práv rozhodoval, kam v justici zamířit, zvolil státní zastupitelství proto, že ho lákalo být u vyšetřování kauz hned od začátku. Ačkoliv rodák z Hořic v Podkrkonoší na základní škole toužil být řidičem kamionu, nakonec se po pěti letech u Okresního státního zastupitelství v Havlíčkově Brodě ocitl u královéhradeckého krajského státního zastupitelství v oddělení hospodářské trestné činnosti. „Byl jsem do něj zařazen. Původně jsem z toho úplně neměl radost. Ta trestná činnost je specifická tím, že jsou to hory spisů, probíráte se fakturami a různými listinami. Nakonec jsem v tom ale našel zalíbení. I proto jsem využil nabídku přejít na odbor závažné hospodářské a finanční kriminality VSZ,“ vysvětlil. Odbor vedl od roku 2019, náměstkem Bradáčové se stal o tři roky později.

Po práci Štěpánek podle vlastních slov nejraději relaxuje při sportu – ať už při cvičení, na kole nebo na lyžích. Přiznal ale, že od nástupu do nové funkce si zatím žádný čas na mimopracovní aktivity nenašel.