Česká ekonomika by podle dnes zveřejněné makroekonomické predikce ministerstva financí (MF) měla letos vzrůst o dvě procenta. V lednu MF předpovídalo 2,3procentní růst. Hlavním důvodem snížení odhadu jsou americká dovozní cla, týkající se oceli, hliníku a automobilů. Ta by nás nezasáhla přímo, ale přes naše obchodní partnery. Pro příští rok očekává MF růst hrubého domácího produktu (HDP) o 2,4 procenta.

Nová plošná cla či zvýšení těch dosavadních, jak nedávno avizoval americký prezident Donald Trump a jejichž platnost v noci na dnešek na 90 dní pozastavil, experti MF do své predikce nezahrnuli. „Naše odhady zatím očekávají, že by tento nešťastný krok snížil letošní růst HDP České republiky o 0,6 až 0,7 procentního bodu. Ale i tyto odhady jsou zatím jen orientační, protože situace ohledně celních opatření se mění velmi rychle,“ uvedl při dnešním představování nové makroekonomické predikce MF ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Spotřeba domácností, investice, inflace

Hlavním tahounem hospodářského růstu, odhadovaném v letošním roce na dvě procenta, by měly i nadále zůstat domácnosti, jejichž spotřebu podporují svižně rostoucí mzdy a platy při nízké inflaci. Růstové impulsy by však měly vycházet i od firem. MF ve své predikci konstatovalo, že loni došlo k výraznému meziročnímu snížení investic (o 1,5 procenta), za čímž stojí čtyřprocentní pokles výdajů místních rozpočtů. Pokles do jisté míry kompenzoval růst výdajů na dopravní infrastrukturu a na obranu. Letos by se měla investiční aktivita lehce oživit, a to díky výdajům na obranu, ale také na obnovu infrastruktury a majetku po loňských povodních. Letos by měly investice do fixního kapitálu vzrůst o 0,7 a příští rok o 3,1 procenta.

Pokud jde o inflaci, pro letošní rok předpovídá nová prognóza MF 2,4 procenta, což znamená oproti lednové predikci zhoršení o 0,1 procentního bodu. Na snižování cen působí restriktivní úrokové sazby centrální banky, pokles cen ropy na světových trzích i nižší ceny energií a také mírné posilování koruny. Opačným směrem, na vzestup cen, tlačí růst mezd, který podle MF zůstane výrazný.

Cla nás zasahují prostřednictvím partnerů

Česká ekonomika by nebyla plošnými americkými dovozními cly zasažena přímo, nýbrž přes své vazby s Evropskou unií a Německem. Loni směřovala do Spojených států podle predikce MF asi pětina vývozu EU. Největší podíl, a tedy i největší zásah případnými cly, by mělo Irsko, s odstupem následované Itálií a Německem. Pokud jde o Česko, to loni v USA uplatnilo 2,9 procenta svých celkových vývozů a po započítání reexportů pak 4,1 procenta. Vyvážíme tam hlavně průmyslové stroje a dopravní prostředky, zařízení k výrobě energie a elektrická zařízení.

Mohlo by vás zajímat